Erkenci Kavun Çıktı, Fiyatı da Makul

Mersin'in Silifke ilçesinde, örtü altında açık alana göre iki ay önce hasadı yapılan kavunun kilogramı, 1,5 liradan satılıyor.

Mersin'in Silifke ilçesi Atayurt Mahallesi'nde örtü altında domatese alternatif ürün olarak yetiştirilen kavun, hasat edildikten sonra Atayurt Hal Tesislerine getirilip, buradan Türkiye'nin değişik illerine gönderiliyor.

SON YILLARIN TERCİHİ

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, örtü altında domates üretimi yapan bazı üreticilerin bu ürünün yerine son yıllarda kavun yetiştirmeyi tercih ettiğini belirtti.

BİR KAVUN ORTALAMA 2 İLE 4 KİLO

Bir kavunun ortalama 2 ile 4 kilo arasında geldiğini ifade eden Türer, kavunun aroması ve lezzetiyle ilgi gören bir ürün olduğunu söyledi.

BİR DÖNÜMDEN 10 TON KAVUN

Bir dönüm seradan 10 ton kavun hasat edildiğini anlatan Türer, hasadına başlanan örtü altı kavunun gelen talebe göre kilogramı yaklaşık 1,5 liradan ülkenin değişik yerlerine gönderildiğini bildirdi.

İlçe genelinde 50 dönüm arazide 500 ton kavun üretiminin yapılmasının beklendiğini belirten Türer, üreticinin sezon sonunda emeğinin karşılığını almasını diledi.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.