Ev Kazalarını Önlemenin Yolları Ev Kazalarını Önlemenin Yolları

Ev Kazalarını Önlemenin Yolları

Evde küçük yaşta çocuğunuz varsa ve çocuğunuz çok meraklıysa, olası ev kazalarını engellemek için önlemler almalısınız.

1-7 yaş arası, çocukların en aktif ve en meraklı oldukları dönemdir. Bu süre boyunca evinizde alarm ilan etmeli; kazaya neden olabilecek sebepleri ortadan kaldırmalısınız.

EV KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN

Elektrik prizi: Elektrik prizleri çocuk koruma kilidi olan prizlerden olmalıdır.

Kesici aletler: Kesici delici aletler çocukların göremeyeceği ve uzanamayacağı alanlarda olmalıdır.

Dolap kulpları: Çekmecelerin ve dolapların kulplarını çıkarın ya da kilitleyin.

Yutulabilir cisimler: Düğme, oyuncak parçaları ve bozuk para gibi cisimleri çocukların göremeyeceği yerlere koyun.

Yemekler: Çocukların uzanabileceği bölgelerde yemek ve sıvı bulundurmayın.

EŞYALARI SAĞLAMLAŞTIRIN

Evinizde bulunan televizyon, kitaplık, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi eşyalar, sağlam şekilde monte edilmelidir. Bulunduğu zemine dengeli şekilde oturtulmalıdır. Çocukların ilgisini çeken bu eşyalar, eğer sağlam şekilde monte edilmezse çocukların çekiştirmesi sonucu kazaya meydan verebilir.

ELEKTRONİK CİHAZLAR

Evinizde çok sayıda elektronik cihaz var. Fırın, saç kurutma makinesi, telefon, tv... Bu cihazların periyodik aralıklarla kontrole edilmesi gereklidir. Elektrik kaçağı ve elektrik bağlantılarında hasar olup olmadığına bakılmalıdır. Bir sorun görüldüğünde "Ben yaparım" denemeli, profesyonel destek alınmalıdır.

KAYGAN ZEMİNLER

Merdivenler, banyo zeminleri ve kaymaya müsait alanların kaymaya neden olmayacak şekilde temizlenmesi ve kurutulması gerekmektedir. Can kayıplarına kadar varan sonuçlara yol açabilen bu duruma önem verilmelidir.

İLK YARDIM EĞİTİMİ

Evde gerekli önlemleri alsanız da öngörülemeyen kazalar meydana gelebilir. Bu durumda sağlıklı şekilde yaralanan kişilere müdahale edebilmek için ilk yardım bilgisine ihtiyaç duyulur. Bu yüzden evde yaşayanların ilk yardım eğitimi alması çok doğru bir tedbir olacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler