Evde Doğal Gübre Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Gübre Nasıl Yapılır?

Bahçenizde ve balkonlarınızda yetiştirdiğiniz bitkilerinizi kimyasal gübrelerle sağlıksız şekilde beslemek yerine, doğal ürünlerle organik şekilde bakım yapabilirsiniz.

Bitkilerinize muz kabuğundan, sirkeden, ağaç kabuğundan hatta yosundan gübre yapabilirsiniz. İşte bitkileriniz için hazırlayabileceğiniz doğal gübreler...

MUZ KABUĞU GÜBRESİ

Zengin bir potasyum deposu olan muz kabuğu, gübre yapımı için en ideal kaynaklardan biridir. Muz kabuklarını parçalara ayırıp bir kapta suyun içinde 15 dakika kaynatın. Karışımı soğumaya bırakın. Elde ettiğiniz suyu bitki sulamada kullanabilirsiniz.

YOSUN GÜBRESİ

Yosunlarda yararlı bakterilerin bulunduğu güçlü elementler vardır. Yosun gübresi yapmak için yosunları bir kovanın içine doğrayın. Su ekleyip üzerini kapatın. 2-3 hafta bekledikten sonra elde ettiğiniz karışımı bitkilerin üzerine püskürtün.

YUMURTA GÜBRESİ

Yumurta kabuğunda bulunan kalsiyum, bitkilerin çiçeklerini koruyucu etki gösterir. Yumurta kabuklarını ezerek toz haline getirin ve bitkini kök kısmına serpin.

ELMA SİRKESİ GÜBRESİ

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, bitkilerin sağlıklı şekilde büyümesini sağlar. Bitki sulama suyuna bir kaşık elma sirkesi ekleyerek bitkilerinizi bu su ile sulayabilirsiniz. Haftada bir defa bu uygulamayı yapmanız bitkileriniz için yeterlidir.

AĞAÇ KABUĞU GÜBRESİ

Ağaç kabuklarında bol miktarda potasyum vardır. Ayrıca ağaç kabuğu gübresi uyguladığınız bitkilerden karınca ve böcekler uzaklaşır. Bunu yapmak için odun külüne ihtiyacınız var. Bol miktarda odun külünü suda seyreltin. Bitkilerin dibine dökün.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.