Evinizin Tuvaletten Bile Daha Mikroplu Olan Yerleri

Evinizin Tuvaletten Bile Daha Mikroplu Olan Yerleri

Evinizin yeterince temiz olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Evinizin bazı yerlerinde tuvaletten bile daha fazla mikrop var.

Evinizde çok sık kullandığınız bazı alanlar ve eşyalar ne kadar temizleseniz de tam olarak hijyenik kalmıyor. İşte evinizin daha sık temizliğe ihtiyaç duyan yerleri.

KESME TAHTASI

Arizona Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada kesme tahtasının bir klozetin 200 katı mikrop barındırdığı ortaya konulmuştur. Kesme tahtasında et doğradıktan sonra küçük artıkların üzerinde binlerce mikroorganizma yaşamaya başlıyor. Bu da pişirdiğiniz yemeklerin sağlıksız olmasına neden oluyor.

HALILAR

Ölü deri parçacıklarının yoğun olduğu bir ortam olan halılar, bakteri yaşamı için ideal bir ortam sunar. Bir halıda ortalama 200 bin bakteri yaşar. Bu rakam halılarda tuvalete göre 700 kat daha fazla bakteri yaşadığını gösteriyor.

EVCİL HAYVAN KAPLARI

Evcil hayvan kabında 2 bin 100 bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Evcil hayvan kaselerinde bulunan mikroplardan kurtulmak için her öğün sonrası kaseyi deterjanla yıkamalısınız. Bunu yapmazsanız hem köpeğinizin hem de sizin sağlığınız risk altında olacaktır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ

İç çamaşırlarınızda yıkamadan önce 100 milyon e-coli bakterisi bulunmaktadır. Bu yüzden iç çamaşırlarınızı diğer çamaşırlardan ayrı şekilde yıkamalısınız. Çamaşır makinelerinde biriken mikroplardan kurtulmak için en az ayda bir defa çamaşır suyu ile dezenfekte etmeniz gerekiyor.

KLAVYE

Devamlı kullandığınız klavye, hem kullanımdan hem de yiyip içtiklerinizle iyice kirleniyor. Yapılan bir araştırmada klavyenin klozetten 5 kat daha fazla bakteri barındırdığı belirlenmiştir.

TELEFONLAR

Yapılan araştırmalarda telefon, tablet ve klozet karşılaştırıldı. Mide hastalığına yol açan "stafilokok" bakterisi, bir klozete 20 taneyken telefonda 140, tablette ise 600 tane olduğu saptandı. Telefon ve tabletler düşündüğünüz kadar masum değiller.

KADIN ÇANTASI

Kadın çantaları, bir ofis klozetinden 3 kat daha fazla bakteri barındırmaktadır. İçinde bulunan materyaller ve devamlı farklı yerlerle temasta bulunmasından dolayı kadın çantaları çokkirlenmektedir.

Önerilen Haberler