Evli Çiftlerin Tartışırken Kaçınması Gereken Davranışlar

Evli Çiftlerin Tartışırken Kaçınması Gereken Davranışlar

Romantizm ve aşk dolu anlar gibi tartışmalar da evliliğin bir parçasıdır. Tartışmayı bir kavga gibi değil, orta noktada buluşacağınız bir çözüm aracı olarak görmelisiniz.

Evlilik hayatının bir parçası olan tartışmayı doğru şekilde yöneterek sorunlarınıza çözümler bulabilirsiniz. Ya da dilinize sahip olamayıp 3. Dünya savaşını başlatabilirsiniz. İşte evli çiftlerin tartışırken kaçınması gereken davranışlar.

Sen dilini değil ben dilini kullanın: Tartışmalarda karşıyı suçlayıcı "Bu, senin hatan" şeklinde ifadeler kullanmak yerine "Böyle yapman, kendimi kötü hissetmeme neden oluyor" gibi ben dili ifadeleri kullanmak, sorunun büyümeden çözülmesini sağlayacaktır.

Tartışmaları kavga gibi görmeyin: Tartışmayı kavga olarak görmeyin. Kavgalarda bir taraf kazanır, bir taraf kaybeder. Ancak çiftlerin tartışması kazanmak ya da kaybetmek üzerine değil, ortak noktada buluşmak ve sorunları çözmek üzerine olmalıdır.

Zamanlama: Tartışmayı yanlış zamanda yapmak, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir. Yorgun ve stresliyken ya da öfkenizi kontrol edemediğiniz zamanlarda tartışmak, sorunları çözmekten çok, sorunu daha da büyütecektir. Bu yüzden sakin olduğunuz zamanlarda soruları çözmeye çalışmanız yerinde olacaktır.

Sorunları çözümsüz bırakmayın: Sorunlarınızı tamamen çözmeden bir başka sorunu gündeme getirmeyin. Çözmeden kapattığınız sorunlar, ileriki dönemlerde yine karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden tartışırken sorunlarınızı tümüyle ortaya koyup tüm düğümleri çözmelisiniz.

Yatağa sinirli girmeyin: Stres, tansiyonu yükseltir, kalp atışı artırır. Bu nedenle stresliyken uyumak zorlaşır. Tartışmayı geç saatlerde yapmamak en iyisi olacaktır.

Tartışma sonrası: Tartışma sonlanınca gergin bir ortam oluşacaktır. Tartışma sonrası bu gerginliği dağıtmak için farklı konu açmak ya da başka şeylerle uğraşmak doğru olacaktır.

Önce iç tartışma yapın: Tartışma yapmayı düşündüğünüzde önce iç tartışma yapın. Gerçekte karşılaştığınız durumun bir sorun olup olmadığını ya da sorunun asıl kaynağının ne olduğunu düşünerek konuyu içinizde değerlendirin. Sorun olduğunu düşündüğünüz birçok şeyin aslında sorun olmadığını fark edeceksiniz.

Sakinleşin: Tartışma anlarında sakinleşmeye ve mantıklı davranmaya çalışın. Düşünceleri kafanızda toparlayıp konuşmaya başlayın. Bunu yapmak için sakin bir yürüyüş yapmayı ya da derin derin nefes almayı deneyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.