Farklı ülkelerin güzellik sırları

Farklı ülkelerin güzellik sırları

Dünyanın her yerinde o ülkenin yaşam koşullarına, sıcaklık ve nem değerlerine göre değişen güzellik anlayışları vardır. Irsi ve algısal olarak da değişkenlik gösteren güzellik terimi, oldukça göreceli bir kavram.

Durum böyle olunca her kadının uyguladığı güzellik ritüeli bambaşka olabiliyor. Gelin, dünyanın farklı yerlerindeki farklı güzellik anlayışlarına bir göz atalım.

İSVEÇ: YEŞİL ÇAY KÜPLERİ

İsveç'lilerin gerek genetik kodlar sayesinde gerekse ülkenin konumu sebebiyle pürüzsüz bir cilde sahip oldukları yadsınamaz bir gerçek. Durum ne olursa olsun işlerini şansa bırakmayan İsveç'li kadınlar buzlukta dondurdukları yeşil çay küplerini geceleri yüzlerinde gezdirip tonik olarak kullanmalarıyla bilinirler. Sonuca bakılırsa oldukça denenesi bir yol gibi duruyor.

ÇİN: PİRİNÇ SUYU

Çin'li kadınların beyaz tenleri dünyaca meşhurdur. Kendileri de beyaz tene oldukça istekli olan çinliler yüzlerini içinde pirinç beklemiş su ile yıkıyorlar. Haftada bir uyguladıkları bu alışkanlıklarıyla ciltlerinin temiz ve daha berrak olduğuna inanıyorlar.

KOLOMBİYA: AVOKADO MASKESİ

Genelde gür koyu renk saçlarıyla tanınan kolombiyalı kadınlar, bu saçlarını korumak için avokado maskesi uyguluyorlar. Oldukça sıcak bir iklim kuşağında bulunan Kolombiya'da kadınlar bolca bulunan avokadoyu bu şekilde değerlendiriyor.

RUSYA: YULAF EZMESİ

Güzellikleriyle tüm dünyaya nam salmış olan Rus kadınları yulaf maskelerini günlük hayatlarından eksik etmiyorlar. Anneden kıza kalan miras misali bir güzellik sırrı olan yulaf ezmesi maskesi Rus kadınların pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm için en çok tercih ettikleri yöntem.

KOSTA RİKA: PORTAKAL SUYU

Cilt bakımı konusunda en ilginç yöntem Kosta Rika'dan geldi. Portakal suyu dediğimizde yanlış anlamayın. Bu su içmek için değil, yüzünüze sürmeniz için. Sıktığınız bir orta boy portakalın içine biraz su katarak seyreltin. Daha sonra karışımı bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın.

VE TÜRKİYE: TÜRK KAHVESİ MASKESİ …

Her ne kadar farklı farklı güzellik anlayışları ve bakım yöntemleri olsa da, her türk kadını bir ortak noktada buluşuyor, Türk kahvesi. İçtiğimiz türk kahvesinin telvesini soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra bu telveyi yüzümüze uyguluyoruz. Duymamış olmanız imkansız olsa da, eğer daha önce denemediyseniz bu maskeye mutlaka bir göz atın.

Önerilen Haberler