Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır?

Makyaj uygulamasının profesyonel bir görünümde olması için fondöten seçimine dikkat etmek gerekiyor. Fondötenden beklentinizi belirledikten sonra doğru seçimi yaparak makyaja başlayabilirsiniz.

Kapatıcılık mı, ışıltı mı, pürüzsüzlük mü? Fondötenden beklentinizi belirledikten sonra birkaç püf noktasına dikkat ederek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

KURU CİLTLER

Kuru ciltler fondöten seçerken ıslak ve aydınlık görünümlü yani parlak bitişli fondötenlere öncelik verebilirler.

YAĞLI CİLTLER

Yağlı ciltler, mat bitişli ve pudralı fondötenler seçerek yağlı görünümü yok edebilirler. Yağı ciltler için ıslak bitişli fondötenler yanlış seçimdir. Cildin daha fazla yağlanmasına neden olacaktır.

KARMA CİLTLER

Karma ciltlerin T bölgesinde yağlanma ihtimali daha fazladır. Bu bölgede yaşanan parlama sorunu için mat bitişli fondöten tercih edilmelidir. Parlak ve ıslak görünümden vazgeçemeyenler, ışıltılı fondötenleri tercih edebilirler.Ancak ışıltılı fondötenlerin pudralı olup olmamasına dikkat etmeleri gerekiyor.

UYUMU YAKALAYIN

Fondöten seçiminde cilt yapınız yanında diğer bakım ürünlerini de dikkate almalısınız. Makyaj yaparken cildinizi yormamak için fondöten ve diğer bakım ürünlerinin uyumu önemlidir. Çizgilerden şikayetçiyseniz anti-aging bir ürün doğru seçim olacaktır. Akne oluşumuna meyilli cildi olanlar ise non-comedojenic ürünler tercih edebilirler.

ALMADAN ÖNCE DENEYİN

Fondöteni internetten almak yerine ürünü birebir olarak deneyin.Doğru rengi bulmak için dekolte bölgenizde ya da çenenizde deneyebilirsiniz. Fondöteni birebir uygulayarak cildinize uyum durumunu ve oksidize olma durumunu test edebilirsiniz.

DOĞRU FORMÜL HANGİSİ

Yeni nesil jel formüller cildi besler. Pudra formüllü ürünler ise parlaklığı alır. Ürünlerin artılarını ve eksilerini inceledikten sonra tercihinizi yapabilirsiniz. Makyajda acemi olanlar kolay uygulanabilen ve harmanlanabilen köpük ya da likit formüllü ürünleri tercih edebilirler.

SPF TERCİH SEBEBİ

Günlük cilt bakım rutininizin güneş koruyucularını fondötenle destekleyebilirsiniz. İçinde SPF olan ürünleri tercih ederek güneşin cildinize olan etkilerini en aza indirebilirsiniz.

İKLİM KOŞULLARI

Yaz mevsiminde sıcak havaya dayanıklı ve kalıcı formüllü ürünleri tercih etmelisiniz. Kış mevsiminde ise kuruyan ciltleri nemlendiren ürünlere yönelebilirsiniz.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.