Fotoğraf Yanıltır

Fotoğraf Yanıltır

Size bir fotoğraf çekmek istiyorum. Meslek hastalığı işte… Ama hadi ben anlatayım siz zihninizde canlandırın.

Çok güzel bir manzara önünde çekilmiş. Sahil kenarında ve vakit gurup vakti. Güneşin rengi denize yansımış. Biraz turuncu, biraz kızıl biraz da mavi. O kadar güzel bir ışık var ki arkada, ve o kadar güzel bir fotoğraf makinesi ile çekilmiş ki bütün renkler muhteşem gözüküyor.

Fotoğraf, yemek yemek üzere bir restorana oturmuş iki çiftin ve bir kaç arkadaşının fotoğrafı. Masa örtüsü, tabaklar, bardaklar ve çatal bıçak takımı çok zarif. Mekandaki aksesuarlar ve masa ortasındaki çiçeklerden belli oluyor ki; mekan oldukça kalburüstü.

Hepsi o kadar güzel giyimliler ki; belli ki onlarında ekonomik durumları gayet yerinde. Hepsi de güzel gülümsüyorlar.

Biraz da detayları inceleyelim, dedim ya meslek hastalığı…

İlla ki oradaki tüm detayları, ufuk çizgisini, ışık renk ayarını incelerim.

Ama şimdi anlatmak istediğim şey fotoğraf değil. Arka plan. Manzaradan da bahsetmeyeceğim ama..

(Fotoğraftaki kişilerin isimlerini Türkiye'de en çok kullanılan isimlerden ve tamamen hayali olarak seçeceğim..)

Ahmet ve Fatma birinci çiftimiz; Ali ve Ayşe ikinci çift; Emine, Hatice ve Arda da arkadaşları..

Ahmet ve Fatma oraya gelirken öyle büyük bir tatsızlık yaşamışlar ki; ama kol kırılır yen içinde kalır düsturunu benimsediklerinden, arkadaşlarının yanında yalandan gülümsemeler kondurmuşlar yüzlerine.. Yalancı gülümsemeyi o kadar güzel öğrenmişler ki; artık kendileri bile kendilerini mutlu zannediyor. Son model arabadan, şık ayakkabılarla indikleri restoran önünde son kez göz göze gelip baş sallayıp, el ele tutuşup girmişler restorana..

Ali ve Ayşe'de durumlar farklı. Ayşe'nin babasına kanser teşhisi konmuş iki hafta önce. İleri safha. Doktor yapacak şey yok kendinizi hazırlayın demiş ve aile yıkılmış. Ali'nin de işleri son derece kötü gitmeye başlamış. Canı çok sıkkınmış. Son zamanlardaki bu sarsıcı olaydan çocukları çok etkilenmiş ve okulda arkadaşları ile sorun yaşamaya başlamış. Öğretmen annesini okula çağırmış ve bir pedagog ile terapi önermiş.

Emine, bir ay önce yaşadığı trafik kazasında birini ağır yaralamış ve hastane avukat mahkeme üçgeninde mahvolmuş. Neyse ki çarptığı kişi ölmemiş veya sakat kalmamış ama mahkeme bu kadar hafife almıyormuş işte olayı…

Hatice, nişanlısının onu sevmediğini ve başka sebeplerden onunla evlenmek istediğini öğrenerek büyük bir hayal kırıklığı yaşamış.

Arda da istediği terfiyi bir türlü alamıyormuş.

Bu hikayelerde eğer kendinizden, sevdiklerinizden ya da tanıdıklarınızdan bir kaç anekdot gördüyseniz eğer, yaklaşın söyleyeceklerim var.

Hiçbir şey fotoğraflardaki gibi değildir!

Fotoğrafta şık bir manzaraya konumlanmış restorandaki, gayet güzel giyimli, dertsiz ve tasasız görünümlü olan insanlara biraz yaklaştıklarında görebileceğiniz detaylar bunlar.

Bir de kendi içlerinde kopan fırtınalar var ki; hani kendilerine bile söylemek istemedikleri ve itiraf etmekten korktukları şeyler…

Aldanmamak lazım fotoğrafların ve sosyal medyanın büyüsüne diyenler, yalan söylemiyor.

Her gülüş içten değil.

Kendi hayatınızdaki mutlu olabileceğiniz detayları en kısa zamanda bulmanız dileklerimle...

Sevgiler.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler