Gaudi

Gaudi'nin Büyülü Şehri Barselona

Dünyaca ünlü sahilleri, gurme restoranları, eğlenceli gece hayatı, tarihi ve büyülü mimarisi ile sıra dışı şehirlerden birisi Barselona.

1992 yılında Olimpiyatların bu şehirde gerçekleşmesiyle, popüleritesi daha da artarak dünyanın en çok tercih edilen destinasyonlarından biri haline geldi. Bu tarihi şehir, yılın her ayı turistlerle dolup taşıyor.

Katolonya'nın Başkenti Barselona

Katolonya bölgesinin başkenti olan Barselona, mimar Gaudi'nin eserleriyle bir başka güzel.La SagradaFamilia ise, bu mimarın en önemli ve en son yaptığı sıra dışı bir eser. Gaudi, bu eser için yardım toplarken, tramvay tarafından ezilerek hayatını kaybetmiş. Hâlâ inşaati devam eden La Sagrada Familia, tamamen bağışlarla inşaa ediliyor.

Gaudi'nin eserlerinden Casa Mila ise, görülmeye değer güzellikte. Dalgalara benzeyen duvarlardaki hareketi, yosunları andıran demir parmaklıklarla tamamlamış. 'Unesco'nun Dünya Kültürel Mirası Listesi'nde yer alan Park Guell'' kendinizi keyifli hissedeceğiniz yerlerden.

İspanyollar keyfi seven ama asla çalışmayı sevmeyen insanlar. Bu nedenle sabah 10:00- 10:30 arasında işe başlayıp, saat 13.30 gibi dükkânlarını kapatırlar.

Siesta onların bir yaşam tarzı. Programlarınızı bu saatlere göre yapmanızı öneririm. Aksi taktirde saat 16:30'a kadar sokakta turistlerin dışında hiçbir dükkân sahibini göremezsiniz.

Barselona'da Alışveriş

El CorteIngles, İspanyollar'ın en sevdiğim mağazaları arasında… En üst kattaki restoranında İspanyol yemeklerini tadabilir, şehrin manzarasını tepeden izleyebilirsiniz.

Bu şehirde ayakkabı fiyatları çok uygun. Her köşe başında Zara Mağazalarını bulabilirsiniz. Mandalina Duck ve Camper sevdiğim İspanyol mağazalarından.

Barselona'da Yemek Kültürü

Bu şehirde hayat geç başlıyor ve geç bitiyor. Eğer bizim saatlerimize göre saat 20:00'de restorana giderseniz, göreceğiniz kişiler sadece sizin gibi turistler olacaktır. Burada akşam yemeği saat 23:00'de yenilir.

Tapas barlarda İspanyolların birbirinden değişik tapaslarından (mezelerinden) tadabilirsiniz.

Benim İspanya'da severek yediğim tek yemek ise deniz mahsülleriyle hazırlanmış ''Paella''.

Barselona'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

La SagradaFamilia

Yoğun bir kuyruk bekledikten sonra, asansörle tepeye çıkıp, muhteşem Barselona manzarasını seyredebilirsiniz.

Park Guell

Eskiden zenginler ve soylular için tasarlanmış bir dinlenme yeri olan Park Guell, şehri tepeden seyredeceğiniz harika bir yer.

La Rambla Caddesi

Bu cadde belki de şehrin en yoğun caddesi. Pandomim yapan sanatçılar, ressamlar ve müzisyenlerle dolu.

Plaza Catalunya

La Rambla caddesinin sonunda yer alan Plaza Catalunya alışveriş yapmak için en keyifli bölgelerden.

Picasso Müzesi

Picasso'nun eserlerinin sunulduğu sıra dışı bir müze.

Montjuic

Montjuic Barselona'nın güneybatısında yer alan çok yüksek bir tepe. Montjuic'e teleferik ya da finikülerle çıkabilirsiniz.

FC Barcelona'nın NouCamp Stadyumu

Futbola meraklıysanız, bu stadyumu görmeden o ambiansı yaşamadan gelinmez.

Barcelona'da Mutlaka Yapılması Gerekenler!

Sahilde birbiri ardına sıralanmış restoranlarda, deniz mahsulleriyle yapılmış Paella tatmanızı öneririm. Buddha Bar adındaki restoran benim favorim.

La Rambla( LasRamblas) Caddesi'nde keyifli alışverişi yapmanın yanı sıra ara sokaklardaki eğlenceleri yakalayın!

Eğer vaktiniz varsa, şehrin dışındaki güzellikleri keşfedebilirsiniz. İki saat uzaklıktaki Salvador Dali Müzesi eşsiz eserlerle dolu.

Barselona İlkbahar ve Sonbahar'da çok daha keyifli.

Keyifle gezmeniz dileğiyle!

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler