Göz Dostu Yiyecekler

Göz Dostu Yiyecekler

Göz sağlığı oldukça önemlidir. Doğal besinlerle koruma altına alabileceğimiz göz sağlığı için göz dostu yiyecekleri sizin için derledik.

Göz sağlığımız için bazı besinlerden uzak durmalı bazılarına da daha fazla önem vermeliyiz. İşte, göz sağlığını korumada birebir yiyecekler...

A VİTAMİNİ

Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt, ıspanak, maydanoz, pazı, kabak, havuçta bulunan A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi; başta gece körlüğü olmak üzere, makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

B2 VİTAMİNİ

Karaciğer, süt, yoğurt, peynir, havuç, elma, incir, ada çayı, yeşil yapraklı sebzeler, balık, baklagiller ve tahıllardabulunan B2 vitamininin yeterli oranda alınması, gözlerde katarakt oluşumunu engelliyor.

C VİTAMİNİ

Kırmızı biber, yeşil biber, limon, çilek, kivi, portakal, greyfurt, maydanozda bulunan C vitamini, ışığa ve güneş ışığına karşı koruma sağlayarak katarakt oluşumunu önlüyor.

E VİTAMİNİ

Badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, zeytinyağı gibi bitkisel yağlarda bulunan E vitamini kaynakları, sarı nokta hastalığı ve kataraktı önlemede önemli bir rol üstlenir.

BETA KAROTEN

Rengi kırmızı, sarı ve turuncu olan sebzelerde büyük miktarda olarak bulunur. Bunlara örnek Bal kabağı, havuç, kırmızıbiber, patates, kayısı gibi birçok sebze ve meyvedir.

BETA KAROTEN NEDİR?

Beta- karoten karaciğerimizde depolanan ve gerektiğinde vücudumuzda A vitaminine dönüşen bir maddedir. A vitaminine dönüştükten sonra rodopsine çevrilerek retinaya taşınır.

Rodopsin pigmenti, ışığın az olduğu durumlarda görme işlevinin gerçekleşebilmesini sağlar. Bu sebepten görme işlevimiz ve diğer göz hastalıklarından korunmada A vitamini ve beta-karoten oldukça önemlidir.

Önerilen Haberler