Göz Sağlığınızı Koruyan Besinler Göz Sağlığınızı Koruyan Besinler

Göz Sağlığınızı Koruyan Besinler

Göz sağlığımızı koruyan besinleri tüketerek göz çevresindeki şişlikleri ve halkaları giderebilir, daha sağlıklı gözlere sahip olabiliriz.

SOMON

Göz kuruluğunu gidermede önemli bir işleve sahip olan somon, yüksek omega-3 içeriğine sahip olmasıyla makula dejenerasyonu riskini düşürür.

KABAK

Katarakt oluşumunu ve gece körlüğünü geciktiren kabak, önemli bir A vitamini deposudur.

ISPANAK

A vitaminin yönünden zengin bir başka besin kaynağı da ıspanaktır. Gözün normal fonksiyonlarını sağlanmasında önemli olan A vitamini içeren ıspanak, zararlı ışınları filtreler ve gözü korur.

LAHANA

Karoten içeren lahana, katarakt riskini azaltarak gözün yapısını korur.

YEŞİL ÇAY

Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, göz gerilmesine ve yorgunluğuna iyi gelmektedir. Ayrıca retinayı koruyucu işlevi varıdır.

CEVİZ

Beyin ve göz gelişimi için büyük öneme sahip olan ceviz, göz çukurlarında meydana gelen yaralara iyi gelmektedir.

KİVİ

Göz damarlarını besleyen kivi, gözün canlı olmasını sağlamaktadır. Gözü bakterilerden koruyan kivi, göz hücrelerini korumaktadır.

HAVUÇ

Beta karoten içeriği ile gözler için gerekli olan maddeye sahiptir.Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz hastalıklarından oluşmasını engeller ve göz sağlığını korur.

MISIR

Karotenoid içeren mısır, bu özelliği ile gözün iyileşmesini sağlar. Karoten de içeren mısır, görmeyi iyileştirmektedir. Bunlara ek olarak A vitamini içeriği ile göz sağlığını koruyucu etkiye sahiptir.

ÜZÜM

Üzüm çekirdeğinde yüksek antioksidan bulunmaktadır. Diyabete bağlı olarak gelişen sinir tahribatının gözü etkilemesini engeller.

SALATALIK

Gözlerdeki şişkinliğini almak için gözlere salatalık maskesi uygulaması yapabilirsiniz.

YOĞURT

Yoğurt kürü yaparak göz altı halkalarını giderebilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler