Gözden Kaçırmamanız Gereken Kanser Belirtileri Gözden Kaçırmamanız Gereken Kanser Belirtileri

Gözden Kaçırmamanız Gereken Kanser Belirtileri

Kanserde erken teşhis can kurtarır. Erken tanı şansını artırmak için, bedeninizde gerçekleşen kanser belirtilerinin farkında olmalısınız.

Kanser, bir takım belirtilerle kendini erken dönemde belli edebilir. Bedeninizdeki önemsiz sandığınız değişimler, basit bir sorun olabileceği gibi, altta yatan daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Bu nedenle kendi kendinizin doktoru olmalı, bedeninizi kontrol etmeli ve yaşadığınız küçük-büyük tüm sorunları en kısa sürede bir uzmana danışmalısınız.

İşte bilmeniz gereken kanser belirtileri...

CİLTTEKİ DEĞİŞİMLER

Cildinizin şeklinde, renginde ve cildinizdeki benlerin boyutunda yaşanan değişimler kanser habercisi olabilir. Bu konuda vakit kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına danışmanız ve gerekli kontrolleri yaptırmanız faydalı olacaktır.

İDRAR PROBLEMLERİ

Birçok erkek, yaşlandıkça idrar problemleri yaşamaya başlar. İdrar kaçırma, sık idrara çıkma gibi sorunlar genellikle genişlemiş prostat işaretidir. Ancak bu durum prostat kanseri anlamına da gelebilir. Bu nedenle doktorunuza başvurmanızda fayda var.

LENF ŞİŞMESİ

Boynunuzda, koltuk altınızda ve vücudunuzun farklı noktalarında fasulye şeklinde bezeler oluşabilir. Bu sorun, çeşitli enfeksiyon rahatsızlıkları nedeniyle olabilir ancak lenfoma ve lösemi gibi kanser türlerinin de belirtisi olabilir. Nedenini tam olarak anlamak için doktorunuza başvurun.

DEVAMLI ÖKSÜRÜK

Genellikle reflü, astım ve bazı enfeksiyonların belirtisi olan öksürük, uzun süre devam ederse, özellikle de sigara içiyorsanız tehlikeli olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurmanız gereklidir.

GÖĞÜSTEKİ DEĞİŞİMLER

Göğsünüzde oluşan topaklanma, akıntı, kızarıklık, meme ucu değişikliği ve deride kalınlaşma gibi durumları takip edin. Bu tarz oluşumlar gerçekleşirse doktora başvurun. Düzenli aralıklarla mamografi yaptırın. Böylece memenizde yaşadığınız değişimleri kontrol altına almış olacaksınız. Meme kanserinin erkeklerde de görülebildiğini unutmayın!

DIŞKIDA KAN

Hemoroid, anal fissür ve iltihaplı damarlar nedeniyle ortaya çıkan kanlı dışkılama, kolon kanseri belirtisi de olabilir. İdrar yolu ya da böbrek hastalıkları nedeniyle de görülebilen bu sorunun nedenini anlamak için mutlaka doktorunuza başvurun ve gerekli tetkikleri yaptırın.

ŞİŞKİNLİK

Birçok nedenle dönem dönem şişkinlik yaşanabilir. Eğer şişkinliğe sırt ağrısı ve kilo kaybı eklendiyse bu durumda doktora görünmenizde fayda var. Kadınlarda sürekli şişkinlik sorunu yumurtalık kanseri işareti olabilir.

DİĞER BELİRTİLER

Yutma sorunu

Kilo kaybı

Ağızda beliren beyaz ve kırmızı lekeler

Geçmeyen ateş

Hazımsızlık

Bitkinlik

Genital bölge kanaması

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler