Gülümseyerek hayatınıza katabileceğiniz 7 fayda

Gülümseyerek hayatınıza katabileceğiniz 7 fayda

"Bir kahkaha atmak hayatımızda neleri değiştirir ki?" diye düşünmeyin. Yapılan araştırmalarda gülümsemenin hayatınızı hem daha sağlıklı kılacağını hem de daha iyi hissetmenizi sağlayacağı görüldü.

Neşeli insanların sizi daha iyi hissettirdiği oldu mu? Bir de kendiniz gülümserseniz neler olur bir düşünsenize. İşte, gülümsemenin hiç bilmediğiniz 7 şaşırtıcı yararı...

1- BİRLİKTE ATILAN KAHKAHALAR AĞRILARI AZALTIR

Gülümsemenin ağrıları azalttığına dair ilk bulguları 14. yüzyılda Fransız Henri de Mondeville bulmuş. Hastalarına kahkaha terapisi yaptıran doktor, iyileştiklerini düşünüyormuş. 2011 yılına gelindiğinde ise The Proceedings of the Royal Society'de yapılan bir araştırmada ağrı eşiğinin sosyal ortamda atılan kahkahalar ile yükseldiğini açıklamıştı.

2- KALORİNİZ DAHA HIZLI YAKILIR

International Journal of Obesity'de yayınlanan bir araştırmada 45 kişinin katıldığı deney için 2 grup oluşturuldu. Bir gruba 10 dakika boyunca komik videolar izletilirken diğerine zıt konularda videolar izlettiler. Sonucunda komik videolar izleyen grubun diğer gruba oranla 10 dakikada 10 kalori daha fazla yaktığını gözlemlediler. Yani gülmek zayıflamaya yardımcı oluyor.

3- STRESLE MÜCADELE EDER

Mizah ve gülme kortizol ve epinefrin olarak bilinen stres hormonlarının seviyesini düşürür ve mutlu eden dopamin hormonunun seviyesini arttırırlar. 2003 yılında Alternative Therapies in Health and Medicine'de yayınlanan makalede birçok stres hormonu ile mücadelesi kesinleşmiş.

4- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

2015 yılında yapılan bir araştırmada kahkaha terapisi öncesi ve sonrası bir grup insana deney yapılmış. Araştırma sonucu kahkaha terapisi sonrası bağışıklık sisteminde önemli bir rolü olanimmunoglobulin seviyesinin arttığı görülmüş. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla daha kolay mücadele etmek adına gülmek iyi bir fikir olarak görülebilir.

5- DAHA İYİ NEFES ALMAYI SAĞLAR

Bir egzersiz ile aynı etkiyi yapan gülme, egzersizin insanı mutlu etmesi ile aynı mantıkla çalışır. 2009 yılında International Journal of Humor Research'te yapılan araştırmada oksijeni daha hızlı tüketen, solunumu ve kalbi ritmini daha hızlı hale getiren egzersizin aynı etkileri kahkahada görülmüş.

6- DOĞAL BİR ANTİDEPRESAN ETKİSİ YAPAR

2017 yılında Kore'de yapılan bir çalışmada bir hastanede kalan 42 hastaya 8 hafta boyunca 40 dakikalık kahkaha terapisi yapılmış. Oldukça umut vadeden sonuçlara göre hastaların depresyonla mücadelesinin ötesinde genel duygu durum dengelenmiş hatta uykuları bile düzene girmiş.

7- İYİ NİYET GÖSTERGESİ OLARAK ALGILANIR

İnsanların diğer türlerden farklı olarak neden kahkaha attığını düşündünüz mü? Araştırmacılar temelde primatların da gülümsediklerini düşünüyorlar. Bunun sosyalleşme ve iyi niyet için fizyolojik bir mesaj olduğu konusunda hemfikirler. Bu anlamda vücudunuz karşı tarafla iyi bir mesajlaşma için iletişim kurar.

Önerilen Haberler