Günde 3 Litreden Fazla Su İçilirse Ne Olur?

Günde 3 Litreden Fazla Su İçilirse Ne Olur?

Sağlık bir kişi günde ortalama 2.5 litre su içmelidir. Ancak, günde 3 litreden fazla su içerek limitleri aşmak, yetersiz su tüketiminde olduğu gibi sağlığa zararlıdır.

Az su tüketimi sağlığımız için nasıl zararlıysa fazla su tüketimi de sağlık açısından riskler oluşturuyor.

FAZLA SU TÜKETİMİNİN ZARARLARI

Aşırı su tüketimi vücudun elektrolit dengesini bozar. Beyin fonksiyonları da bu durumdan olumsuz yönde etkilenir. Kandaki su oranının sodyum oranından fazla olması da su zehirlenmesine neden olur. Su zehirlenmesine kısa sürede müdahale edilmezse sağlık açısından olumsuz sonuçlara neden olur. Su zehirlenmesinin bulantı, çarpıntı, zor konuşma, kusma, baş ağrısı, halüsinasyon, kramp, solunum zorluğu gibi belirtileri vardır.

Amerika'da bakıcısının su içme cezası verdiği 3 yaşındaki çocuğun hiponatermi nedeni ile öldüğü göz önünde bulundurulduğunda aşırı su tüketimini ne kadar zararlı olduğu ortaya çıkmaktadır.

NE AZ NE ÇOK

Su tüketimi az olmaması gerektiği gibi fazla da olmamalı. Her gün 5-6 litre su içmek metabolizmayı bozar. Aşı su tüketimi alışkanlığıböbrekleri de olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden suyu az tüketmemek gerektiği gibi çok fazla da tüketmemek gerekir.

NORMAL SU İHTİYACI NE KADAR?

Normal bir insanın günlük su ihtiyacı 1,5 - 2,5 litre arasında değişir. Bu oran aşırı sıcak, ishal ve suya ihtiyacın arttığı hallerde değişebilir.

Önerilen Haberler