Güne Sağlıklı Başlamanızı Sağlayan Tüyolar

Güne Sağlıklı Başlamanızı Sağlayan Tüyolar

Yoğun iş hayatının stresini ve günlük hayatın karmaşasını güne sağlıklı bir başlangıç yaparak yenebilirsiniz.

Hayatınıza küçük dokunuşlar yaparak güne sağlıklı şekilde başlayabilirsiniz. Bunun içinuyku düzeninden kahvaltı alışkanlıklarınıza, hareket düzeninden beslenme düzenine kadar bazı noktalarda değişikliklere gitmeniz gerekecek.

RAHAT BİR UYKU

Günlük hayatın koşuşturmacasından sonra iyi bir uykuyu hak ediyorsunuz. Rahat ve düzenli bir uyku ile geç saatlere kadar bekleme ve gece yemek yeme sorunundan da kurtulmuş olacaksınız. Uykusuzluğun kilo almaya sebep olduğunu ve ghrelin hormonunu salgılanmasını sağlayarak kişiyi strese soktuğunu düşünürsek, düzenli ve iyi uyku çok önemlidir. Sabah uykuyu almış ve dinlenmiş şekilde uyandığınızda güne enerjik bir başlangıç yapabileceksiniz demektir.

GÜNE KAHVALTIYLA BAŞLAYIN

Güne kahvaltısız başlamayın. Kilo vermek için sabah kahvaltılarını atlamak sağlığınız için yapılacak en büyük hatalardandır. Kahvaltısız başladığınız bir gün verimsiz ve yorgun geçecektir. Enerjinizi korumak ve iyi bir gün geçirmek için besleyici bir kahvaltı yapmanız gereklidir.

Yemeklerinizi evde yemeye özen gösterin. Dışarıda yediğiniz yemeklerin ne kadar sağlıklı olduğunu bilemezsiniz. Ayrıca dışarıda gereğinden fazla yemek yersiniz. Ancak evde yemek pişirdiğinizde kendinize göre menü hazırlayabilir ve porsiyonları kendini belirleyebilirsiniz.

STRESTEN UZAKLAŞIN

Stres, kortizolun artmasına ve iç organların yağlanmasına sebep olur. Bu da tip 2 diyabetten kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok sağlık sorunu riski oluşturur. Stresli yaşam, depresyonu tetikleyen bir durumdur. Depresyon ise yaşam kalitesini düşüren, fizik ve ruh sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Stresten uzak olmak için spor, sosyal aktiviteler ve nefes terapileri yapabilirsiniz. Stresten uzaklaştığınızda gününüzün daha huzurlu ve daha verimli hale geldiğini göreceksiniz. Anksiyete bozukluğu belirtileri hissediyorsanız doktorunuza başvurun.

HAREKET EDİN

Egzersizlerin sağlık için ne kadar önemli olduğunu siz de biliyorsunuz. Hayati risk taşıyan birçok hastalıktan sporla korunmak mümkün. Sağlık sorunlarından koruyucu etkisi olan spor, anksiyete ve stresi de önleyerek huzurlu bir yaşamın kapılarını açıyor. Spor yapmak için salonlara gitmeniz şart değil. Sabah veakşam yürüyüşleri, molalarda yapacağınız egzersiz hareketleri gün boyu sağlıklı olmanızı sağlayacak aktivitelerdir.

DOĞRU TERCİH: SU

Gazlı içecekler size sadece kalori verir. Göz alıcı renginin ve tadının sizi aldatmasına izin vermeyin. Üzerinde yazan light, sıfır gibi ibareler de sizi zayıflatmaz. Gazlı içecekleri terk edip doğru tercih olarak suyu tüketin. Sabah uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su, metabolizmanızı çalıştırarak güne enerjik başlamanızı sağlayacak.

Önerilen Haberler