Güvenli Bir Şifre Nasıl Oluşturulur? Güvenli Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güvenli Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Posta hesabınız, sosyal medya hesaplarınız, banka hesaplarınız ve kişisel üyelikleriniz sizce güvende mi? Sanal ortamlara giriş yaparken kullandığınız şifreleri güvenli hale getirerek siber sorunlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Teknolojiyle iç içe giren hayatımız, bizi farklı güvenlik tedbirleri almaya itiyor. Yüksek güvenlikli şifreler oluşturarak sanal ortamın orunlarından kendimizi büyük oranda koruyabiliriz. Güvenli bir şifre oluşturmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

GÜÇLÜ BİR ŞİFRE NASIL OLMALI?

Şifre uzun olmalı: Çeşitli bilgisayar programları ile şifreniz çalınabilir. Bunu önlemenin en etkili yollarından biri uzun şifre oluşturmaktır. Şifrenizde ne kadar karakter varsa, şifre çözme algoritması o kadar zorlanacaktır.

Benzersiz olmalı: Bir şifreyi bir mecrada kullanın. Aynı şifreyi farklı sanal ortamlara girmek için kullanmayın. Olası bir şifre çalınması durumunda tüm sanal bilgilerinizin tehdit altında olmasını istemezsiniz.

Şifre karışık olmalı: Uzun şifre oluşturmak kadar önemli olan bir başka unsur da şifrenin karışık olmasıdır. Anlamlı şifreler kolay tahmin edebildiği için içinde sayı, harf ve semboller olan şifreler, güvenliğiniz için daha idealdir.

Pratik bir şifre belirleyin. Şifreniz uzun ve karışık olsun. Ancak unuturum diye not defterinize yazmayın. Oluşturduğunuz şifre, hazırlayabileceğiniz pratik bir şifre olmalıdır.

Sırrınız olsun: Şifrenizi sizden başka kimse bilmesin. Aile ve arkadaşlarınız da olsa kimseyle şifrenizi paylaşmayın. Unutmayın "İki kişinin bildiği sır; sır değildir."

Tazeleyin: Şifrenizi belirli aralıklarla yenileyerek farklı bilgisayarlardan giriş yaptığınızda şifrenizin kayıtlı kalma ihtimalini ortadan kaldırmış olacaksınız. Şifrenizi yenilediğinizde eski şifre işlevsiz olacaktır.

Korumalı dosyalara güvenmeyin: Birçok bilgisayarda korumalı dosya özelliği vardır. Bu özelliğe güvenerek verilerinizi bu alanlarda depolamayın. İstemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Kişisel olmasın: Şifrelerinizde kişisel öge bulundurmayın. Doğum tarihi, evlilik yıldönümü ve isminizi şifrede kullanmak şifrenizin kolayca çözülmesine neden olabilir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler