ABD'de yapılan araştırma, Pfizer-BioNTech aşısının gençlerde etkinliğini kanıtladı

Tüm dünyada koronavirüse karşı aşılama sürerken salgının sona ermesi için yeni araştırmalar da yapılıyor. ABD'de Pfizer-BioNTech'in yeni tip koronavirüs aşısının 12-18 yaş grubunda yüzde 93 etkili olduğu açıklandı.

Koronavirüsle mücadele aşılama önemli bir rol oynuyor. Bu kapsamda aşılamayla ilgili her gün yeni bir araştırma yayınlanıyor.

YÜZDE 93 ORANINDA ETKİLİ

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yeni bir araştırmaya göre Pfizer-BioNTech aşısının 12-18 yaş grubunda hastaneye yatışların önlenmesi bakımından yüzde 93 etkili olduğunu duyurdu.

KORONAVİRÜS HASTALARI İNCELENDİ

Araştırma için haziran-eylül ayları arasında 19 çocuk hastanesindeki Kovid-19 hastalarını inceleyen CDC, 179 hastanın yalnızca yüzde 3'ünün aşılı 97'sinin ise aşısız olduğu sonucuna ulaştı. Bu hastalar arasında entübe edilen 29 ve ölen 2 hastanın aşısız olduğu belirtildi.

5-11 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLARI DA KORUYOR

CDC, ABD'de 5-11 yaş arasında Kovid-19 aşılamasına hazırlanıldığı dönemde yayınlanan bu araştırmanın, genç nüfusun aşılanmasının virüsün ülkede yayılma hızını yavaşlatacağını ve çocukları nadir de olsa şiddetli hastalıktan koruyacağını gösterdiğini vurguladı.

Kurum, araştırma sonucunun, Kovid-19 aşılarının gençler üzerindeki etkisi konusunda bugüne kadar yayımlanan en güçlü kanıt olduğunu belirtti.

ABD'DE GENÇLERİN YARISI AŞILANDI

CDC verilerine göre ülkede 12-15 yaş arasındaki gençlerin yüzde 46'sı, 16-17 yaş grubununsa yüzde 54'ü aşılarını tamamladı.

Önerilen Haberler