Hafta Hafta Hamilelikte Yenmesi Gereken Besinler

Hafta Hafta Hamilelikte Yenmesi Gereken Besinler

Beslenme gebelikte önemli bir yere sahip. Özellikle sağlıklı bir bebek için alınması gereken vitamin ve mineraller için bazı besinler daha önemlidir. İşte, hafta hafta alınması gereken besinler...

Bir hamile günlük olarak ek 300-500 arası kalori almalıdır. İdeal olan bu sayının alınması başlı başına yeterli değildir. Önemli olan hangi besinleri tükettiği ve hangi gerekli mineralleri aldığıdır. Çünkü bebeğin gelişimi süresince dışardan alınması gereken bazı mineraller vardır.

İLK HAFTALAR

İlk haftalarda alınan besinler bebeğin gelişimi açısından hayati önem taşır. Belkemiğinin yeni oluşmaya başladığı bu süreçte folik asit açısından zengin ürünlere yönelmek gerekir. Ayrıca magnezyum mineralini sağlamak için yeşil sebzeler tüketilmeli. Yumurta, brokoli, yeşil yapraklı besinler alınmalıdır.

4-12 HAFTA ARASI

6. haftaya yakın haftalarda bebeğin kırmızı hücreleri şekillenmeye ve kalbi kan pompalamaya başlar. Bu sebeple anne adayları demiri zengin ürünler yemelidir. C vitamini ile daha rahat sindirilen demir ayrıca meyve suları ile de tüketilebilir. Daha sonraki aşamalarda ise Omega 3 asidi takviyesi almalıdır. Süt ürünleri, yumurta, et ve deniz ürünleri tüketmelidirler.

13-28 HAFTA ARASI

Bebeğin daha fazla gelişmeye başladığı bu süreçte daha fazla takviye alınmalı. Beta keroten ve gözleri için havuç, tatlı patates ve ıspanak; kemik yapısını geliştirmek için kalsiyum barındıran süt ve süt ürünleri; hücrelerini onarmak için içinde çinko barındıran fındık, sebze ve kırmızı et tüketmeliler.

29-40 HAFTA ARASI

Hamileliğin son günlerine gelirken gıda takviyelerini arttırmak gerekir. Kan pıhtılaşmasına yardım eden K vitamini içeren brokoli, karnabahar, ıspanak; daha güçlü kemikleri için içinde magnezyum ve kalsiyum barındıran süt ürünleri, avokado ve muz gibi ürünler tüketilmelidir.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.