Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı mıdır?

Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı mıdır?

Hamilelik döneminde oje kullanımında dikkatli olunmalıdır. İçeriğinde bulunan zehirli maddeler hem anne hem de bebek sağlığı için zararlı olabilir.

Ojede bulunan DBP, tolüen ve formaldehit gibi maddeler sağlık açısından risk oluşturur. Hamileler, bu dönemde zehir içeriği olmayan ojeleri, dikkatli şekilde kullanabilirler.

OJENİN ZARARLI OLMA NEDENİ

Hamilelik döneminde oje kullanmak, doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Ojenin içinde bulunan DBP, tolüen ve formaldehit maddeleri, zehirli olduğu için risk oluşturur. Bu maddeler hamilelik döneminde risk oluşturan etkilere sahiptir. Tolüen maddesi üreme sisteminde birtakım sorunlara, gözlerde kaşınma ve baş ağrısına yol açar. DBP maddesi,fetüsteki hormon üretimini etkileyebilmektedir. Formaldehit maddesi ise nefes darlığına neden olabilir. Formaldehit maddesinin kansere neden olduğu da bilinmektedir. Oje temizleyici ürünlerde bulunan kimyasallar da bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler.

OJENİN FETÜSE ETKİSİ

Uzmanlar ojede bulunan DBP, tolüen ve formaldehit maddelerinin fetüs için zararlı olduğunu dile getirmektedirler. Pedikür ve manikür gibi işlemler ise genellikle zararsızdır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE TIRNAK SORUNLARI

Hamilelik döneminde tırnaklarda fiziki değişim yaşanır. Tırnaklar bu dönemde daha hızlı uzar. Bazı kadınlarda tırnaklar daha sert olabilirken bazı kadınlarda ise daha yumuşak hale gelebilir. Bir sorun teşkil etmeyen bu durum, doğum sonrası eski haline dönerek normalleşir.

Önerilen Haberler