Hapşırığı Tutarsanız Ne Olur? Hapşırığı Tutarsanız Ne Olur?

Hapşırığı Tutarsanız Ne Olur?

Hapşırığı tutmak, kulak zarı hasarları, baş dönmesi ve kalp krizine varan sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Hapşırığı tutmanın sağlığa çok ciddi zararları vardır. Baş dönmesi ve kulak zarı hasarlara yol açan hapşırığı tutmak, kalp krizi gibi sağlık problemlerine neden olarak ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

DUYMA KAYBI VE BAŞ DÖNMESİ

Hapşırma sırasında akciğerlerden gelen basınçtan dolayı hava yaklaşık 100 mil/saat hızda yani 161/ km/saat hızla hava kanallarına (ağız, burun) gider. Hapşırma sırasında eğer hava kanalları kapalıysa kanallara yönelen basınçlı hava, kulaklara yönelir. Orta kulağın içine ve östaki borusuna yö,nelen basınçlı hava, rüptüre kulak zarı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu basınç, uzun süreli baş dönmelerine veya duyma kaybına sebep olabilir.

KALP KRİZİNE NEDEN OLABİLİR

Hapşırığı tutmak, diyaframa ve gözdeki kılcal damarlara zarar verebilir. Aniden kan basıncının yükselmesine neden olarak kan damarlarını zorlar. Boyun sakatlanması gibi riskleri de beraberinden getiren hapşırık tutma, sinüs ameliyatı geçirmiş kişilerin gözlerinde hasara neden olabilir. Uç nokta olarak hapşırık tutmanın kalp krizine neden olabileceğini de söylemek mümkündür.

Hapşırığın doğal bir vücutsal tepki olduğunu düşünüp rahat rahat hapşırmak en doğrusu olacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler