Havuç çiğ mi yenir pişmiş mi?

Havuç çiğ mi yenir pişmiş mi?

Beslenme düzenine dikkat edenlerdenseniz havucu çiğ ya da pişmiş olarak tüketmek sizin için anlam taşıyor. Çünkü havucu çiğ olarak tüketmekle pişmiş olarak tüketmek arasında önemli farklar var.

Çiğ ve pişmiş havuç vitamin ve mineraller açısından farklı değerlere sahiptir. Bu yüzden beslenme düzeninizi korumak için havucun çiğ ya da pişmiş olmasına dikkat ederek tüketmelisiniz.

ÇİĞ VE PİŞMİŞ HAVUCUN BESİN DEĞERLERİ

100 gram çiğ havuçta, 41 kcal kalori, 9.6 gram karbonhidrat, 0.2 gram yağ, 0.9 gram protein, 5.9 mg C vitamini, 320.0 mg potasyum ve 33.0 mg kalsiyum bulunur.

100 gram pişmiş havuçta, 35 kcal kalori, 8.2 gram karbonhidrat, 0.2 gram yağ, 0.8 gram protein, 3.6 mg C vitamini, 235.0 mg potasyum ve 30.0 mg kalsiyum bulunur.

PİŞMİŞ HAVUCUN BESİN DEĞERLERİ DÜŞÜYOR

Havuç pişirilerek tüketildiğinde besin değerlerinde azalma olur. Her iki tüketim biçiminde de besin değerleri belirli oranda vardır ama havucu haşladığınızda besin değerleri tablosunda da görüldüğü gibi ciddi oranda bir besin değeri kaybı görülür.

Havuç çiğ hali ile pişirilmiş haline göre daha besleyicidir. Ancak havuç pişirildiğinde bazı değerleri çiğ haline göre yükselir ama genel olarak çiğ havuç pişmiş havuca göre daha besleyicidir.

PİŞİRİLMİŞ HAVUCUN AVANTAJLARI

Pişirilmiş havuçta besin değerlerinde düşme olsa da sindirim noktasında çiğ havuca göre daha sağlıklıdır. Çünkü çiğ havucun sindirilmesi pişmiş havuca göre daha zordur.

Önerilen Haberler