Hayranlık Uyandıran Masalsı Köyler

Hayranlık Uyandıran Masalsı Köyler

Şehrin yoğun temposundan uzaklaşmak ve kendinizi rüyalar aleminde hissetmek istiyorsanız, hayranlık uyandıran masalsı köyleri görmek size iyi gelecek.

BİBURY / İNGİLTERE

River Corn bölgesinde yer alan Bibury, dik çatılı taş evleri ile turistlerin uğrak noktalarındandır. Stardust ve Bridget Jones'in Günlüğü gibi filmlerin çekiminde kullanılan köy, yemyeşil tarlaları ile eşsiz manzaralar sunuyor.

Masallardan fırlamış gibi duran dar sokaklar, taş evler ve akan dereler, Avrupa'nın en romantik 10 yerinden biri olma özelliğine sahip.

HOLLANDA / GİETHOORN

1958 yılında film çekimi ile üne kavuşan Githoorn, Hollanda'nın Overijsel eyaletinde bulunmaktadır. Venedik'i andıran köy, kanalları, köprüleri ve minik evleri ile eşsiz bir görünüme sahiptir. Sadece bisiklet yolu olan köyde, yaklaşık 180 tane köprü var. Rengarenk bir köy olan Giethootrn, masalsı bir görünüme sahiptir.

ÇEK CUMHURİYETİ / TELC

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Telc, 17. yüzyıldan kalma 6 bin nüfuslu bir yerleşim yeridir. Rönesans şatosu ve İngiliz tarzı mimari ile dikkat çeken şehir, eğlenceli yerleri, kent meydanı ve Barok evleri ile görülmeye değer bir kasabadır.

JAPONYA / SHİRAKAWA-GO

Shirakawa-Go, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır. 12. yüzyılda kurulan Shirakawa, dağlık bir bölgede bulunmaktadır. Gapped çatıları ile karakteristik özelliğe sahip olan Shirakawa köyü, yüzlerce yıldır ipek böceği yetiştiriciliği ve kumaş üretimi yapmaktadır. Küçük birer üretim merkezi olan köy evleri, tasarımları ile masalsı bir görünüme sahiptir.

NORVEÇ / REİNE

Norveç'i tanıtan broşürlerin olmazsa olmazlarından olan Reine, 400 kişilik bir köydür. Ulaşımın oldukça zahmetli olduğu köy, Moskenes adası üzerinde yer almaktadır.

FRANSA / COLMAR

Fransa'nın ALsace bölgesinde yer alan Colmar, Fransa'nın ve dünyanın en etkileyici yerlerinden biridir.Sınır bölgesinde yer alan yerleşim yerinde hem Alman hem de Fransız etkileri görülmektedir.

Köklü bir geçmişi olan Colmar, "Küçük Venedik" olarak adlandırılıyor.

AVUSTURYA / HALLSTATT

Dünyanın görülmesi gereken 100 yerinden biri olan Hallstatt, Hallstätter gölü kenarındadır. Dünya tarihinin en eski tuz madeninin bulunduğu yer olan Hallstatt, UNESCO Dünya Miras Alanı içinde yer almaktadır. Köy o denli etkileyicidir ki, Çin'de köyün kopyası inşa edilmiştir.

ALMANYA / ROTHENBURG

Almanya'nın en romantik yerlerinden biri olan Rothenburg'un 12. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi vardır. Mimarisi ile köklü tarihinin izlerini yansıtan Rothenburg'da, tarihin tozlu sayfalarına uzanan romantik bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tarihi dönemlerde korunaklı yapısı ile öneme sahip olan Rothenburg, bugün hala ayakta olan kulelerle çevrilmiştir.

Önerilen Haberler