Her Gün Sirke Tüketmek İçin 9 Sebep!

Her Gün Sirke Tüketmek İçin 9 Sebep!

Sirke, sadece bir salata sosu değil! Sirkenin cildinize, saçınıza, evinize kadar pek çok konuda yararı olduğunu biliyor muydunuz? Biz de sizi sirkenin gücünü keşfetmeye çağırıyoruz...

Dişteki Lekeleri Temizler

Dişlerinizin beyazlaması için elma sirkesiyle dişlerinizi fırçalayın, ağzınızı suyla çalkalayın.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo kontrolü için yaklaşık yarım litre suya iki yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklemelisiniz. Sirkeli suyu gün boyunca yudumlayabilirsiniz. Elma sirkesinde bulunan temel içerik maddesi asetik asit, günlük olarak alındığında kilo vermede etkili oluyor. 2009 yılında yapılan ve "Bioscience, Biotechnology and Biochemistry" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 12 hafta boyunca asetik asit tüketen kişilerin vücut ağırlıklarında, karın bölgesi yağlarında, bel çevresi ölçüsü ve trigliseritte azalma görüldü. Trigliserit, kaçınmamız gereken kötü kolesterolü artırır.

Güneş Yanıklarını İyileştirir

Bir fincan sirkeli suyu banyo suyuna eklemek ve bu suyun içinde 10 dakika kadar kalmak, güne yanığının rahatsızlık veren etkisini ortadan kaldırır.

İçsel Vücut Sistemini Dengeler

Vücut sürekli denge durumuna ulaşmak için çaba sarf eder. Doğal elma sirkesi de vücudun sağlıklı alkalin pH seviyesini sürdürmesine yardım eder. Araştırmalara göre, yüksek asit seviyesi (düşük pH seviyesi) enerjiyi düşürür ve enfeksiyon etkisini artırır.

Detoks Yapmaya Yardım Eder

Vücudun pH'ını dengelemeye yardım eden elma sirkesi, vücudun baştan aşağı zehirden arınmasını sağlar. Araştırmalar, kardiyovasküler dolaşımı uyarmaya yardım ettiğini ve karaciğerin toksinlerden arınmasını sağladığını gösteriyor.

Lenfatik Sistem İçin Mükemmel

Sirke vücuttan mukusu atmaya ve lenf düğümlerini temizlemeye yardımcı olur. Araştırmalar, elma sirkesinin, mukusu ve tıkanıklığı azaltma yeteneğinden dolayı alerjiye de iyi geldiğini gösteriyor. Alerji etkilerini azalttığında sinüs enfeksiyonlarını ve boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi onunla ilgili semptomları da gidermeye yardım edebiliyor.

Doğal Elma Sirkesi Cildin PH'ını Düzenler

Tonik yerine doğal sirkeyi sulandırarak pamuk ile yüzünüze uygulayın. Bunu geceleri yüzünüzü yıkadıktan sonra ve sabah yüzünüze nemlendirici sürdükten sonra yapabilirsiniz. Elma sirkesini hafif kompres yaparak uyguladıktan sonra gece boyunca sirkenin cildinizde kalması, ciltteki yaşlanma lekelerinin ve sivilce izlerinin geçmesine yardım eder.

Saçları Parlatır

Sirkeyi, saçınızı şampuanladıktan sonra durulama amacıyla kullanabilirsiniz. Sirke, saç köklerini güçlendirir ve saçları parlatır. Bunun için eski bir şampuan şişesin, bir iki yemek kaşığı sirke koyup suyla doldurun. İyi sonuç alabilmek için haftada birkaç kez şampuanlama sonrası sirkeli su kullanın.

Evinizdeki Zehir Etkisini Giderir

Çeşitli eşyaları temizlerken sirke kullanmak, evde ve günlük hayatta doğal olmayan kimyasal tüketimini azaltmak anlamına gelir. Ayrıca elma sirkesiyle tuvaletinizi ve banyonuzu temizleyerek etrafa elma kokusu yayılmasını sağlayabilirsiniz. Sirkeyi tuvalete döktükten sonra bütün gece beklemesine izin verin. Sirkeyi aynı zamanda bulaşık makinesinde deterjan yerine kullanabilirsiniz. Bir bardak su ile yarım bardak sirkeyi karıştırıp ve bu karışımdan mikrodalga fırın, mutfak yüzeyleri, pencereler, aynalar ve daha pek çok yeri temizlemek için yararlanabilirsiniz.

Kaynak:


Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.