Hormon: Menopoz Öncesi - Sonrası

Hormon: Menopoz Öncesi - Sonrası

Kanında kadınlık hormonları östrojen ve progesteron dolaşan ya da artık dolaşmayan her kadının okuması gereken "Hormon: Öncesi - Sonrası" kitabı, menopoz sonrası hormon desteği, çikolata kisti, adet düzensizlikleri ve kimyasal progesteron hormonu gibi pek çok konuya açıklık getiriyor.

Birkaç yüz yıl öncesine kadar kadınların ortalama ömrü 50 yılı biraz aşıyordu ve menopoz, kadınlar için çok tanıdık olmayan bir dönemdi. Ancak artık ortalama kadın ömrü 65-70 arası ve menopoz dönemi kadınların hayatının oldukça uzun bir dönemini oluşturuyor."Hormon: Öncesi – Sonrası" bu dönemi enine boyuna ele alarak kadınlara aydınlatıcı bilgiler veriyor.

YAZAR HAKKINDA

Doktorlar için yazdığı "Fonksiyonel Tıp" kitabı ile adını duyuran Dr. Mustafa Atasoy, göz doktorluğu kariyerini bir kenara bırakarak tamamen Fonksiyonel Tıp alanına yöneldi. Yurt dışında bu konuda eğitimler alan yazar, birçok ülkede bu konu hakkında konferans ve eğitimler verdi.

Yazar, sağlığı korumak için check-up ve tarama testlerinin değil sağlıklı bir yaşam tarzının daha önemli olduğunu söylüyor. Hastanelerin sağlık bozulduktan sonra gelinen nokta olduğu için sağlığı korumak için hastane gelen süreci düzeltecek önlemler almayı tavsiye ediyor. Bunun için de insanları "Fonksiyonel Tıp" kavramını tanımaya ve yaşamlarını bu ilkelere göre düzenlemeye davet ediyor.

HORMONLARLA GENÇ KALMAK BOŞ BİR HAYAL

Mustafa Atasoy, sağlıklı yaşamın temellerini doğru beslenme, fiziksel aktivite ve uyku düzenine dayandırıyor. Hormon hapları için ise "Hücreleriniz ne kadar sağlıklıysa, hormonların verdiği mesajları o derece doğru olarak yerine getirebilir. Bunların hepsini boşlayıp da bir hormon hapı almak,krem sürmek ya da iğnesini vurdurup sağlıklı olmak ve 'genç kalmak' boş bir hayal ifadelerini kullanıyor.

KİTAP NEYİ ANLATIYOR?

"Bu kitap, tüm yaş aralıklarındaki kadınların kendi vücutlarını tanımalarını ve böylelikle örneğin adet düzensizliklerinde doğum kontrol hapı ya da hormonal müdahaleler açısından daha bilinçli tavır alabilmelerini, kemik erimesine karşı tek bir ilaca bağlı kalmaktan çok daha etkin ipuçları elde etmelerini amaçlıyor"

Kitapta erkekler için de bir bölüm oluşturulmuş. "Erkekler ve Testosteron" başlığında erkeklerin de merak ettiği hormon sorularına yanıtlar verilmiş.

KİTAPTA MERCEK ALTINA ALINAN KONULAR

Adet kanaması nasıl oluşur?

Adet döngüsü nasıl takip edilir?

Östrojen nedir?

Progesteron nedir?

Menopozda korunmak gerekir mi?

Menopozu geciktirmek mümkün mü?

Hormon nedir?

Hormon nasıl hareket eder?

Menopozda libido ortadan kalkar mı?

Biyoeşdeğer hormon nedir?

Hormonlar kanser yapar mı?

Sigara içenler hormon kullanabilir mi?

Sıcak basmaları için ne yapmak gerekir?

Bireye özgü hormon uygulaması ne demektir?

Spiral kısırlık yapar mı?

Doğum kontrol hapları kanser yapar mı?

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.