İçecekler nasıl hızlı soğutulur?

İçecekler nasıl hızlı soğutulur?

Yazın sıcak günlerinde soğuk içecekle ferahlamak istiyorsunuz ya da mangal partisi verdiniz ve dakikalar içinde soğuk içeceklerin hazır olması lazım. İşte içinizi serinletecek pratik içecek soğutma yöntemi…

İçecekleri dondurucuda soğutmak, ilk akla gelen fikir olabilir. Ancak içecekleri dondurucuda unutmanız durumunda içeceklerin patlama tehlikesi var. Bu tehlikeyle karşılaşmamak için güvenli ve hızlı içecek soğutma yöntemini kullanabilirsiniz.

İÇECEKLERİ HIZLI SOĞUTAN YÖNTEM

Birden fazla kutu veya şişe içeceğin sığacağı bir kova alın. Kova, plastik, metal veya cam olabilir. Kovayı su, bu küpler ve tuzla doldurun. Tuz miktarını çok abartmanıza gerek yok. İçeceklerin tamamen suyun içinde kalacak kadar su ve buz ekleyip kovanın kapağını kapatın. 5 dakika gibi kısa bir süre içinde içecekleriniz buz gibi olacaktır.

NASIL OLUYOR?

Tuzlu su tatlı sudan daha düşük sıcaklıklara inebilir. Tatlı suya göre daha düşük donma sıcaklığına sahip olan tuzlu su, -21 derecede donar. Bu da tuzlu suyun tatlı suya göre daha uzun süre sıvı halde kaldığı anlamına gelir. Buz kadar soğuk olan su ile içecekleri yüzeyi temas ettikçe soğuma süresi de kısalmaktadır.

Önerilen Haberler