İftar Sonrası Şişkinliği Gidermek İçin Öneriler

İftar Sonrası Şişkinliği Gidermek İçin Öneriler

Ramazan ayında uzun süre boş kalan mideyi iftar sofrasında bir anda doldurduğunuzda şişkinlik ve hazımsızlık şikayetleriyle karşılaşmanız mümkün.

İşte iftar sonrası şişkinliği gidermek için öneriler...

Kahve

Yemekten sonra içilecek bir fincan kahve sindiriminizi kolaylaştırmayayardımcı olacaktır.

Papatya çayı

Papatya çayı mide kaslarınızı rahatlattığı gibi yaşadığınız uykusuzluk problemi içinde etkili bir çay. İftar sonrası bir bardak papatya çayı içmek şişkinliğinizin önüne geçecektir.

Rezene çayı

Şişkinliği iyi gelen bir başka içecek de rezene çayıdır. Bir bardak sıcak suyun içine atılan rezenenin demlenmesiyle yapılan rezene çayı, yediklerinizi hızlıca sindirmenize yardımcı olacaktır.

Zencefil çayı

Genelde mide şişkinliği için tercih edilen zencefil çayı, aşırı kullanmamaya özen gösterin aksi halde hazımsızlığı azaltması yerine arttırabilir.

Nane şekeri

Yemekten sonra 1 adet nane şekeri tüketmeniz hazımsızlık ve mide bulantısının ortadan kaldırılmasına fayda sağlayacaktır.

Yoğurt

İçerdiği aktif kültür bakteriler sayesinde mide enzimlerinizi hareketlendiren yoğurt, iftar sonrası az miktarda tükettiğinizde yediklerinizi hızlıca sindirmenize yardımcı olacaktır.

Karbonat ve limon suyu

Şişkinliği gidermek için karbonat ve limon suyu da etkili bir çözümdür. Yarım bardak suyun içine 2 kaşık limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyip içebilirsiniz.

Egzersiz

En etkili yöntemlerden biri de egzersizdir. Yemekten sonra çöken rehavet, kısa bir yürüyüşe çıkmak için motivasyonunuzu azaltabilir. Ancak yapacağınız küçük bir yürüyüş bile şişkinliğin azaltılmasında son derece etkilidir. Yürüme, sindirimi teşvik eder ve mide asidin soluk borusuna çıktığı reflü gibi şikayetlerin oluşmasını önler.

Önerilen Haberler