İş görüşmesinde genel görünümünüz nasıl olmalı?

İş görüşmesinde genel görünümünüz nasıl olmalı?

İş görüşmeleri sektöre, pozisyona ve şirkete göre değişiklik gösterse de genelde resmi giyim isteyen ortamlardır. Yapacağınız görüşme esnasında muhtemelen ilk olarak giyim kuşamınız, haliniz ve tavrınız dikkatle incelenecektir.

Bu görüşmelerin olumlu geçmesi için genelde temel birtakım yazısız kurallar vardır. Görüşmeyi gerçekleştirecek kişiyi sözlerinizle ve özgeçmişinizle etkileyebilmeniz kadar dış görüntünüzle etkileyebilmeniz de önemlidir. Bu doğrultuda dikkat edilecekleri sizin için birkaç başlık altında topladık.

RENKLERİN DİLİ

Genelde iş görüşmelerinde resmi renkler tercih edilir. Siyah, beyaz, bordo ve gri bu renklerin başını çekse de görüşme yaptığınız sektör ve ortam da bu konuda oldukça etkilidir. Bir reklam ajansına giderken giyeceğiniz kıyafetin rengi ile bir bankaya görüşmeye giderken giyeceğiniz renklerin teması tama

men birbirinden farklıdır.

ŞIK BLUZLAR VE GÖMLEKLER

Bu genel geçer bir kural gibi dursa da siz kendi tarzınızı konuşturmaktan çekinmeyin. Kullanacağınız bir fular ya da renkli bir broş sizi çok daha özgüvenli hissetirecektir.

RAHAT KUMAŞ PANTOLONLAR

Genelde iş görüşmeleri için en risksiz tercih kumaş pantolonlardır. Hem rahat edersiniz hem de formu itibariyle resmi görüntü verir. Kumaş pantolonlarda önemli detay paça boyu ve kalıbının size tam oturmasıdır.

DURUŞUNUZ HER ŞEYDİR

Başvurduğunuz pozisyona göre duruş şekliniz ve konuşma tarzınız tabiiki de değişiklik gösterecektir ancak değişmeyen tek bir kural var ki; yönetici, çalışan ya da stajyer, önemli olan kendine güven.

Önerilen Haberler