İyimserler daha uzun yaşıyor

İyimserler daha uzun yaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmada iyimser insanların daha uzun yaşadığı ortaya koyuldu.

Boston Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmada onbinlerce kadın ve erkeğin yimserlik seviyeleri, genel sağlık durumları, spor, diyet, alkol ve sigara alışkanlıkları mercek altına alındı.

KADINLAR 10, ERKEKELR 30 YIL GÖZLEMLENDİ

Hastanelerde sürdürülen araştırmada erkekler 30, kadınlar 10 yıl boyunca gözlemlendi. İyimser insanların diğer insanlara göre 11-15 yıl daha fazla yaşadığı ve 85 yaşına kadar yaşama ihtimallerinin diğer insanlara göre daha fazla olduğu ortaya konuldu.

SORUNLARI DAHA KOLAY ÇÖZÜYORLAR

Araştırma ekibinde yer alan Lewina Lee, İlk verilerin, daha iyimser insanların hedeflerini gerçekleştirmek için öz güvenlerinin olduğunu, problemleri daha kolay çözdüklerini, bunun da duygularını ve stres seviyelerini daha iyi kontrol edebildiklerini gösterdiğini ifade etti.

"SAĞLIKLI YAŞLANMAYA KATKI SAĞLAYABİLİR"

Lee, araştırma sonuçlarını yorumlayarak "Denek gruplarından rastgele alınan veriler, güzel bir gelecek hayal etmenin veya daha yoğun 'bilişsel davranışçı terapi'nin iyimserlik seviyesinin arttığını gösteriyor. Sürekli olumsuzlukları düşünmekten kaçınmak stresle başa çıkmak için sıradan bir mekanizma olabilir. Bulgularımıza göre iyimserlik, insan ömrünü uzatarak sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlayabilir." dedi.

NASIL DAHA İYİMSER OLUNABİLİR?

Northumbria Üniversitesi bilim insanlarından Michael Smith, günde 20 dakika yazı yazmanın, resim yapmanın, müzik dinlemenin, kitap okumanın ve aşık olmanın iyimserliği artırabileceğini ifade etti. Smith, iyimser olmak için pozitif varsayımlar yapmanın ve olumlu kelimeler kullanmanın gerekliliğine işaret etti.

Önerilen Haberler