Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Suudi Arabistan yönetimi, yasal düzenleme yaparak kadınların erkek vasilerinin izni olmadan yurt dışına seyahat edebilmelerine izin verdi. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Suudi Arabistan yönetimi kadınların artık erkek vasileri olmadan yurt dışı seyahatine çıkabileceğini duyurdu. Söz konusu düzenleme ülke genelindeki şubelerde uygulamaya konuldu.

ÜLKE TARİHİNDE BİR İLK

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın resmi makamlara dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan'da kadınlar artık yurt dışına vasileri olmadan çıkış yapabilecek.

Suudi Arabistan'da 2 Ağustos'ta yayınlanan kararnamede kadınlar, erkek vasileri olmadan pasaportları ile yurt dışına seyahat etme konusunda hak tanınması öngörülmüştü. Yeni düzenleme ile kadınlar, erkek vasileri olmadan yurt dışına seyahat edebilecek. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Yapılan düzenlemede kadınların ikamet adresinin erkeğin ikamet adresi olma zorunluluğu da ortadan kaldırdı. Kadınlar, bu düzenleme ile doğum, evlilik, boşanma ve resmi aile evraklarının çıkarılması ile küçük çocukların vesayetinin alınması haklarına da sahip oldu.

VASİLERİNDEN İZİN ALMALARI GEREKİYORDU

Söz konusu düzenleme, uygulamaya konulmadan önce 21 yaş altı erkeklerin ve tüm kadınların yurt dışına çıkabilmeleri için vasilerinden izin almaları gerekiyordu.

Önerilen Haberler