Kadınlar İçin Meme Ultrasonu Büyük Önem Taşıyor

Kadınlar İçin Meme Ultrasonu Büyük Önem Taşıyor

Meme ultrasonu, memenin incelenmesinde en sık kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Meme kanserinin teşhisinde meme ultrasonu çok önemli sonuçlar vermektedir.

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, meme kanserinde meme ultrasonunun önemini anlattı.

Meme Ultrasonu Radyasyon İçermez

Meme ultrasonu, tümörleri ve diğer meme anormalliklerini taramak için yaygın olarak kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Ultrason, koltuk altlarının ve memelerin ayrıntılı görüntülerini üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır.

Bir kanser tarama yöntemi olan bu ultrason çekiminde hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Ele gelen kitle bulunmayan ve 35 yaşından küçük bayanlarda meme ultrasonu mamografiden daha fazla tercih edilmektedir.

Meme ultrasonu, 40 yaş üstü kadınlarda mamografi sonrasında yapılır. Böylece mamografi ile elde edilen verilerin ayrıntılı bir biçimde incelenmesini sağlar. Özellikle meme kanseri öyküsü olan kişilerin yakınları, meme ultrasonunu mamografi sonrasında yaptırmalıdır.

Hamile kadınların gebelik boyunca radyasyondan uzak durması gerektiğinden mamografi önerilmez. Bu nedenle gebelik dönemi boyunca meme ultrasonu önemli bir tetkik olacaktır. Röntgen ve BT taramalarının aksine meme ultrasonunun radyasyon ya da herhangi bir zararı olmadığından anne adayına ve bebeğe bir zararlı etkisi bulunmamaktadır.

Meme ultrasonu yoğun meme dokusunda erken tanı imkanı sağlamaktadır. Mamografinin görüntüleme yönteminden farklı olarak meme ultrasonunda dokular birbirlerinin üstüne binmez. Buna bağlı olarak da tanı hatası gerçekleşmez. Meme dokusu tarafından örtülmüş küçük kitleler de meme ultrasonu sayesinde çok daha kolay tespit edilebilir.

Meme Ultrasonu Ne Zaman Yapılmalıdır?

• Ele herhangi bir kitle geliyorsa bu kitlelerin görüntüsünü almak için,

• Ameliyat sonrasında kitlelerden temizlenen bölgenin kontrolünde,

• Kanser taraması sırasında kanserli hücrelerinin tespitinin ardından memenin alınmasında,

• Mamografi çekiminde elde edilen şüpheli görüntülerin ayrıntılı incelenmesi için,

• Lenf bezlerinin izlenebilmesinde,

• Memede ele gelmeyen lezyonların kontrolü için,

• Fibrokistik ve mamografide yoğun görülen meme dokularının incelenmesi için,

• Mamagrofi sonucu lezyon türünün tespitinde meme ultrasonu yaptırılmalıdır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler