Kafeinsiz Bir Yaşam Kafeinsiz Bir Yaşam

Kafeinsiz Bir Yaşam

Öğle arası sıcak bir kahve molası vermeyi ya da güne bir fincan kahve ile başlamayı kim istemez ki! Peki kafeinden vazgeçerek nelere sahip olabileceğinizi biliyor musunuz?

Kahve tüketimi dünyada hızla yayılıyor ve kafein içeren farklı içecekler de menülere eklenmeye devam ediyor. Kafeinin sağlığa olan katkılarını biliyoruz ama zararlarını biliyor muyuz?

KAN BASINCIDENGESİ İÇİN

Kafeninin kan basıncını yükselttiği bilinmektedir. Aşırı kahve tüketimi, kardiyovasküler hastalıklarda risk artışı oluşturmaktadır.

DÜŞÜK KAYGI İÇİN

Kafein bünyede enerji patlaması meydana getirir. Ama vücuda sirayet eden bu madde agresif bir etki oluşturur. Buna bağlı olarak da kalp çarpıntısı, gerginlik, kaygı ve panik gibi davranışlar ortaya çıkacaktır.

UYKU DÜZENİ İÇİN

Kafein alışkanlığınız, uyku düzeninizi de etkileyecektir. Araştırmalar günlük kafein tüketiminin uyku düzenini etkilediğini ve gün içinde uyku sorununa yol açtığını ortaya koyuyor.

KADINLARDA HORMON DENGESİ İÇİN

Kafeinli içecekler, kadınlardaki östrojen seviyesinde değişimlere neden olabilir. Bu değişim, özellikle endometriozis, yumurtalık kanseri ya da meme kanseri riski yüksek olan kadınları tehdit edici bir unsurdur.

BEYİN KİMYASI DENGESİ İÇİN

Bilim adamları kafeinin bağımlılık yönünden uyuşturucu ile benzer noktaları olduğunu vurguluyor. Kafeini tamamen bırakmak isteyen insanlarda bir süre yoksunluk semptomları görülmektedir.

BESLEYİCİMADDELERİ TAM SİNDİRMEK İÇİN

Kafeinde bulunan tanen maddesi, demir, kalsiyum, B vitamini gibi besleyici maddelerin emilimini engellemektedir. Bu sorun özellikle dengesiz beslenen ileri yaştaki bireyleri etkilemektedir. Kafeini tamamen kesmek, yediğiniz besinlerden tam olarak faydalanmayı sağlar.

DAHA AZ BAŞ AĞRISI İÇİN

Düzenli olarak kahve içen insanlar kahve içmedikleri günlerde baş ağrısı yaşamaktadırlar. Bu kahve yoksunluğu semptomlarındandır. Bunun dışında, asabiyet, yorgunluk, bilinç bulanıklığı ve konsantrasyon sorunları da yaşanacaktır.

DAHA BEYAZ DİŞLER İÇİN

Çayın ve kahvenin dişleri sararttığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Kafeinde bulunan tanen maddesi bu soruna yol açmaktadır. Kafeinli içeceklerdeki asit de dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Daha beyaz ve sağlıklı dişler için kafeinden uzak durmalısınız.

KAHVEDEN UZAK DURMASI GEREKEN KİŞİLER

Hamileler ve hamile kalmak isteyenler, kaygıya meyilli kişiler, reflü ve diyabet gibi sağlık sorunu olanlar kafeinden uzak durmalıdır. Doktor tavsiyesi ile bazı ilaçları kullanan kişiler kafeinden uzak durmalıdır. Astım ilaçları, antibakteriyel ilaçlar ve antidepresan ilaçları kafeinle beraber kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler