Karabuğday Yemeniz için 10 Geçerli Neden Karabuğday Yemeniz için 10 Geçerli Neden

Karabuğday Yemeniz için 10 Geçerli Neden

Son dönemde adını sıkça duymaya başladığınız karabuğdayın sağlığa olan faydaları öğrendiğinizde, ilk işiniz menülerinize karabuğdayı eklemek olacak.

Yüksek besin değerlerine sahip olan diyet lif, E, B, B1 ve B2 gibi vitaminler, yüksek oranda protein ve düşük oranda yağ içermesi ile sağlıklı bir besin kaynağıdır.

1.PROTEİN DEPOSU

Karabuğday, yüksek protein değerlerine sahiptir. Ete yakın besin değerlerine sahip olan bu gıdanın, lif oranı yüksek olduğu için sindirimi de kolaydır. Yüksek protein ve lif oranı ile sağlıklı olan karabuğday, sindirimi de kolay bir besindir.

2.SAÇA VE CİLDE İYİ GELİYOR

Karabuğdayda, B9, B5, B3 ve B1 vitaminleri vardır. Bu içeriği sayesinde cilt ve saç sağlığını koruyucu görev üstlenir. İçinde bulunan rutin maddesi cilt kırışıklıklarını önler.

3.KİLO VERMEK İSTEYENLERE DESTEK OLUYOR

Düşük yağ oranı olan karabuğday, yüksek oranda lif içermesi ile uzun süre tokluk hissi verir. Diyet menülerinde, salatalarda ve yemeklerde kullanılabilir.

4.GLUTEN İÇERMİYOR

Gluten içermeyen karabuğday özellikle çölyak hastaları için ideal bir besin kaynağıdır.

5.KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Karabuğdayda bulunan rutin, kolesterolü düşürmektedir. Hipertansiyon riskini düşüren karabuğday aynı zamanda kalp dostu bir besindir.

6.KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR

Karabuğday, fosfor, demir, magnezyum ve potasyum yönünden zengindir. Bu içeriği kansızlığa karşı faydalı olmasını sağlamaktadır.

7.KANSERİ KARŞI KORUYOR

Karabuğdayda bulunan antioksidanlar ve bileşenler, göğüs kanseri ve kolon kanseri gibi hastalıklara karşı direnç sağlar

8.YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR

Yüksek oranda potasyum içeren karabuğday, yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

9.KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLÜYOR

Kolin bileşenine sahip olan karabuğday, bu yönü ile karaciğer yağlanmasını engellemektedir.

10.KAN ŞEKERİNİ KONTROLE DİYOR

Glisemik indeksi düşük bir besin olan karabuğday, kan şekerini de yavaş yavaş düşürerek kontrol altına alınmasını sağlar.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler