Karpuzun çekirdeği yenir mi?

Karpuzun çekirdeği yenir mi?

Karpuz yerken genelde karpuz çekirdekleri ayıklanır ve atılır. Ancak kapuz çekirdekleri sanıldığı gibi gereksiz değil. Aksine birçok faydası var.

İnsanlar kapuz tüketirken genelde çekirdeğini çıkartır ya da çekirdeksiz karpuz tercih eder. Ama karpuz çekirdeklerinin bilmediğiniz birçok faydası var.

BESİN DEĞERLERİ YÜKSEK

Karpuz çekirdekleri yüksek besin değerine sahiptir. İçinde B vitamini, magnezyum, protein, demir, fosfor, potasyum, manganez, çinko ve bakır bulunur. Bunun yanında düşük kalorili olan karpuz çekirdekleri,idrar yolları ve böbrek sorunlarına iyi gelir.

KAVRULARAK TÜKETİLİYOR

Karpuz çekirdekleri kavrularak tüketilir. Kavrulduğunda harika bir atıştırmalığa dönüşen karpuz çekirdeğini çay olarak da tüketebilirsiniz. Karpuz çekirdeği çayını çok sık tüketmediğiniz sürece zararı yoktur.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİ NASIL KAVRULUR?

Karpuz çekirdeklerini yıkayıp kutun. Çekirdekleri bir gece boyunca suda bekletin. Daha sonra çekirdekler filizlenene kadar birkaç gün bekleyin. Çekirdeklerin sert dış kabuğunu çıkarın. Hazırladığınız çekirdek içlerini bir tavaya alın. Biraz tuz serperek 15-20 dakika zeytinyağı ile kavurun. Kavruluş karpuz çekirdekleri sağlıklı atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Gerekli malzemeler: 40 gram karpuz çekirdeği, 150 gram dilimlenmiş karpuz, 1 litre su.

Hazırlanışı: Önce suyu kaynatın. Mikserden geçirdiğiniz ya iyice ezdiğiniz karpuz çekirdeklerini suyu içine atın. Yarım saat bu şekilde çekirdekleri pişirin. Yeterince kaynattıktan sonra yarım saat beklemeye alın. Karışımı süzün. Karpuz dilimlerini de mikserden geçirip süzdüğünüz karışıma ekleyin. Karpuz çekirdeği çayını tüketilmek üzere buzdolabına kaldırın. Afiyet olsun.

Önerilen Haberler