Kehribardan Menekşeye Nadir Görülen Göz Renkleri

Kehribardan Menekşeye Nadir Görülen Göz Renkleri

Bazı göz renkleri genel olarak görülür bazıları ise çok sadece bir bölgede görülür. En nadir görülen renkleri sizler için derledik.

Kehribar, yeşil, menekşe ve gri renk gözler dünyada en az görülen göz renklerindendir. Nadir görülen göz renkleri ve daha fazlası için haberimizi okuyabilirsiniz.

YEŞİL GÖZLER

İnsan popülasyonunun yalnızca yüzde 2'sinin gözü yeşildir. Bu sayı çok net olmasa da yeşil renk dünyada en az görülen göz renklerinden biridir.

Orta ve Kuzey Avrupa'da yaygın olan yeşil gözler, Batı Asya ve Güney Avrupa'da da görülebiliyor.

MENEKŞE YA DA KIRMIZIYA YAKIN GÖZLER

Menekşe ve kırmızı renkler insan gözünde doğal olarak oluşmaz. Belirli aydınlatma şekillerine ve makyaj etkisine maruz kalan gözler mor veya kırmızı renkte olabilir.

KEHRİBAR GÖZLER

Nadir görülen kehribar gözler, sarı ve bronz renk arası görünüme sahiptir. Bazı kaynaklarda bu durumun nedeni lipochrome adlı pigmenttir. "Kurt gözler" de denilen kehribar gözler, baykuş, kedi ve köpeklerde görülebilir.

SİYAH GÖZLER

İlginç gelebilir ama insanlarda siyah göz bulunmaz. Koyu kahverengi tonlar siyah göz olarak adlandırılsa da insanlarda siyah göz bulunmaz. Bazı durumlarda aydınlatma şartlarına bağlı olarak fazla melanin bulunan kişilerin gözü siyah olabilir.

MAVİ VE GÖZLER

Nadir görülen göz renklerinden olan mavi, irislerin ön tabakasındaki melanin maddesinin olmamasından ya da çok az olmasından dolayı görülmektedir.

Önerilen Haberler