Keklerin Kalıba Yapışmaması için Ne Yapmak Gerekir?

Keklerin Kalıba Yapışmaması için Ne Yapmak Gerekir?

Misafirleriniz geldi, çayı demlediniz ama keki ikram edemiyorsunuz. Biraz acele edin yoksa kekinizin kalıba yapıştığını anlayacaklar.

Kekler lezzeti ve görüntüsü ile de iştah kabartıyor. Ama kekiniz kalıba yapıştıysa manzara pek de hoş olmayacaktır. Kekinizin kalıba yapışmaması neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

KEKİN KALIBA YAPIŞMAMASI İÇİN

Kekin kalıba yapışmaması için kek kalıbının tüm girinti ve çıkıntılarını sıvı yağ ile yağlamalısınız. Sıvı yağı ölçülü kullanmalısınız. Fazla yağ kekinize zarar verebilir.

Uygun yağlama için bir kaseye sıvı yağı koyun. Fırçayı yağlayıp kek kalıbına sürün. Yağladığınız kalıba un serpin. Un serpme işlemini kalıbı çevirerek yapın. Kalıbın her yerine eşit oranda un dağılmalı. Kek kalıbını unladıktan sonra kek harcını dökebilirsiniz. Bu yöntemi kakaolu keklerde tercih etmeyin. Açık renkli keklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kek kalıbını yağlamak için margarin ya da tereyağı kullanabilirsiniz. Bir parça yağı parmaklarınızla kek kalıbına sürün. İlk yöntemde olduğu gibi kalıbı çevirerek her yerini yağlanmasını sağlayın. Bu aşamadan sonra un yerine şeker kullanacaksınız. Şekeri kek kalıbına her yerine eşit olacak şekilde serpin. Daha sonra kek harcını yavaşça dökün.

KEKLERİ KALIPTAN ÇIKARIRKEN

Kekiniz pişince hemen fırından çıkarın ve soğuk mutfak tezgahı üzerine koyun. yarım saat bekledikten sonra iki elinizle kalıbın yanlarından vurun. Kekin kalıptan ayrılmasını sağlayın. Sonra 10 dakika bekleyin. Yeterli süre geçtikten sonra kek kalıbının üzerini kaplayacak şekilde tabak yerleştirin. Kalıbı ters çevirin. Ters çevirdiğiniz kalıba elinizle yanlarından vurun. Kekiniz tabağın üzerine yerleşecektir. Afiyet olsun.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler