Kepeği Gideren Yöntemler Kepeği Gideren Yöntemler

Kepeği Gideren Yöntemler

Hemen hemen herkesin ortak sorunu olan kepek, doğal ve pratik yöntemlerle sorun olmaktan çıkıyor.

Pul pul dökülen, kaşınan kafa derisi ve kafa derisindeki yağlı kabuklar kepek sorununun başlıca belirtileridir. Bu sorundan kurtulmak için evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemler, size yardım ediyor.

ÇAY AĞACI YAĞI

Güçlü anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri olan çay ağacı yağı, kepek sorunun giderilmesinde de tercih ediliyor. Bu özel yağ, kepeğe sebep olan mantar ve seboreik dermatite ile etkin şekilde mücadele ediyor. Çay ağacı yağının etkin içeriği cildi hassas olan kişilerde tahrişlere neden olabileceği için Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile seyretmeniz sağlıklı olacaktır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Sağlık açısından çok faydası olan Hindistan cevizi yağı, kepeğe karşı da doğal çözüm olarak kullanılıyor. Cildi nemlendirmede ve kepeği artıran cilt kurumasını önlemede etkili olan bu özel yağ, cilt nemini dengelemede önemli bir işleve sahiptir.

Hindistan cevizi yağının 8 hafta boyunca düzenli şekilde kullanarak kepek sorunundan büyük oranda kurtulabilirsiniz.

ALOE VERA

Cilt bakımında alternatif uygulama ve kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılan aleo vera, kepeğe karşı etkili bir silahtır. Antienflamatuar ve anti-bakteriyel özellikleri ile kepeği önlemeye yardım eden aloe vera, yardımcı uygulama olarak tercih edilebilir.

STRESLİ MİSİNİZ?

İnsan sağlığını birçok yönden olumsuz şekilde etkileyen stres, saç sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Kepeğe doğrudan neden olmayan stres, dolaylı yoldan olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Kaşınma ve kuruluk gibi semptomların oluşmasına yol açan stres, bağışıklık sistemin zayıflamasına yol açar. Zayıf bir bağışıklık sistemi ile sadece kepek değil birçok sorunla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinde bulunan asidite, kafa derisindeki ölü hücrelere karşı etkilidir. Cildin pH dengesini sağlamada etkili olduğu söylenen elma sirkesini günlük rutinlerinizde kullanabilirsiniz. Bunun bilimsel yanı ortaya konulmuş olmasa da elma sirkesi kepeğe karşı yapılan uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Deneme yanılmalarla elma sirkeleri, kepeğe karşı uygulanan bakım kürlerine girmiştir. Siz de bakım kürlerinize elma sirkesini ekleyerek bu etkileri gözlemleyebilirsiniz.

OMEGA 3 DESTEĞİ

Omega 3 yetersizliği birçok soruna yol açar. Saçlarda kuruma ve kepek oluşumu bu sorunlardan bazılarıdır. Alabalık, uskumru ve somon gibi balıklar tüketerek yeterli ve kaliteli omega 3 alımı yapmalısınız. Ayrıca keten tohumu, balık yağı takviyesi ve chia tohumu tüketebilirsiniz.

KABARTMA TOZU

Her evde bulunan kabartma tozu, kepek sorunu için de bir çözüm aracıdır. Kabartma tozunun pullanma ve kaşıntıyı giderici etkileri olduğu düşünülüyor. Kabartma tozunu saçınıza hafifçe masaj yaparak uygulayın. Sonra şampuanla yıkayarak saçınızı durulayın.

ASPİRİN

Kepeğe karşı etkili şampuanların çoğunda aspirin bulunmaktadır. Siz de aspirini ezerek saçınızı yıkamadan önce şampuanınıza ekleyip şampuanınızı kepeğe karşı etkili hale getirebilirsiniz.

Not: Kepeğe karşı önlem olarak beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmelisiniz. Probiyotik ağırlıklı beslenme bu sorun için etkili bir çözüm yolu olacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler