Kim Milyoner Olmak İster'de Taumata Tepesi Sorusu Murat Yıldırım'ı Terletti

ATV'nin severek izlenen dizisi Kim Milyoner Olmak İster'e Taumata tepesi sorusu damga vurdu. Sunucu Murat Yıldırım soruyu anons ederken zor anlar yaşadı.

ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışması yine sosyal medyanın gündemi olmayı başardı.

Sevilen yarışmada Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu Tepesi nerededir? sorusu ekran başındakiler dahil herkesi şaşkına çevirdi. Murat Yıldırım, soruyu telaffuz ederken yaşadığı zor anlar yaşadı.

SORUNUN YANLIŞ YAZILDIĞINI DÜŞÜNDÜLER

Yarışmada Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu Tepesi'nin nerede olduğu soruldu. Ekran başındaki herkes sorunun yanlış yazıldığını düşündü.

HERKES TARAFINDAN MERAK EDİLDİ

Yarışmacıya sorulan 30 bin değerindeki "Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu Tepesi" nerededir? sorusu herkes tarafından merak konusu oldu.

ÇİFT CEVAP JOKER HAKKINI KULLANDI

Sosyal medya kullanıcıları da konuyla ilgili birçok tweet attarken yarışmacı doğru cevabı bulmak için çift cevap joker hakkını kullandı. Joker hakkını kullanan yarışmacı doğru cevap olarak B şıkkı : Yeni Zelanda'yı vererek 30 bin TL'nin sahibi oldu.

DÜNYANIN EN UZUN İSİMLİ YERİ TAUMATA TEPESİ NEREDEDİR?

Yeni Zelanda'daki Kuzey Adası'nda hawke's bay bölgesinde bulunan 305 metre yüksekliğinde 85 harfli bu ünlü dağ Guinness Rekorlar kitabında dünyadaki en uzun yerdir.

Bu uzun isim Maori dilinden geliyor. Maori dili Yeni Zelenda'da kullanılan ana dildir. Bu dil 5 ünlü ve 10 ünsüz harften oluşuyor. Dağın isminden de anlaşılacağı gibi bu heceler sürekli olarak tekrarlanır.

Maori kaşif olan Tamatea tarafından keşfedilen dağa onu onurlandırmak için tüm özelliklerini gösteren bir isim konulmuş.

NE ANLAMA GELİYOR?

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu Maori dilinde,

"Büyük dizli, dağlara tırmanan, bu civarlarda dolaşıp toprakları yutan Tamatea'nın sevdiği kişi için burun flütünü çaldığı zirve." anlamına geliyor.

Kelimenin tam olarak Türkçe karşılığı ise"Büyük dizleri olan, dağcı, seyahat eden, sevgilisine burnundan flüt çalan, karaları aşan adam" demektir.

Ayrıca aynı dağın 105 harfli başka bir söylenişi de vardır. Ama bu hali resmi olarak kaydedilmemiştir.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.