Kırmızı muzun inanılmaz faydaları

Kırmızı muzun inanılmaz faydaları

Normal muzdan daha küçük ve renk olarak mor ya da koyu kırmızı tonlarda olan kırmızı muz, Doğu Afrika ve Güney Amerika'ya has çok şifalı bir meyvedir.

Sarı muza oranla oldukça küçük boyutlarda olan kırmızı muz, mor renkte de olabilir. Muz ve ahududu arası bir tada sahip olan kırmızı muz, C, B6 vitamini beta karoten ve potasyum yönünden çok zengindir.

ZAYIFLAMAYA YARDIM EDİYOR

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan kırmızı muz, zayıflama konusunda oldukça başarılı. 30 kişi üzerinde yapılan deneyde düzenli kırmızı muz tüketimini zayıflamaya yardım ettiği ortaya konuldu.

DOĞAL ANTİDEPRESAN

B6 vitamini içeren kırmızı muz, yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Sinir sistemi için de olumlu etkiye sahip olan bu özel besin, tüketildiği bölgelerde doğal antidepresan olarak kullanılıyor.

C VİTAMİNİ DEPOSU

Kırmızı muz bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 15'ini karşılar. Kırmızı muzun bu yönü,serbest radikallere karşı savaşmaya yardım ederek kanser ve kalp krizine karşı direnç sağlar.

TAM BİR ŞİFACI

Posa yönünden zengin olan kırmızı muz, bu yönü ile tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

B6 vitamini içermesi ile sinirlilik, yorgunluk, uykusuzluk, zihin bulanıklığı ve kansızlığa iyi gelir.

Kırmızı kan hücreleri ve protein metabolizmasını destekleyen kırmızı muz, ne kadar kırmızıysa beta karoten ve C vitamini yönünden o kadar zengindir.

NASIL TÜKETİLİR?

Kırmızı muz, süte, yoğurda eklenerek ya da dondurma yapılarak tüketilebilir. Meyve salataları ve tatlılar için de özel bir malzemedir.

Önerilen Haberler