Kış Aylarında Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler

Kış Aylarında Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler

Kış aylarında vücudunuzun soğuğa yenik düşmemesi için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinlere ihtiyacınız var. A, D vitamini, çinko ve magnezyum içerikli besinler kış aylarında vücudunuza direnç kazandıracak.

1.NAR

Güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan olan nar, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Narı yoğurda, salataya ekleyerek ara öğün şeklinde tüketebilirsiniz.

2. YOĞURT

Bağırsak florasının sağlığı için önemli bir etkisi olduğu ortaya konan yoğurt, bağırsak florası için dost bakterileri sağlar. Önemli bir probiyotik kaynağı olan yoğurt, bağışıklık sistemi için önemli bir destekleyici besindir.

3. ZERDEÇAL

Sağlık için çok faydalı bir besin olan zerdeçal, kolesterolün düşürülmesinde, kalp damar hastalıklarının iyileştirilmesinde önemli bir tedavi aracıdır. İltihap önleyici özelliği de olan zerdeçalı baharatlarınız arasına ekleyerek yemeklerinizde tercih edebilirsiniz.

4. SARIMSAK

Toksinlerle savaşan sarımsak, kanser ve kardiyovasküler gibi birçok hastalık için de önleyici etkiye sahiptir. Sarımsakta bulunan "allisin" maddesi, antiviral ve antibakteriyel etkileri olduğu için grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

5.BALIK

Omega-3 yönünden zengin olan balık, vücutta hastalık yapan bileşenlerin uzaklaştırılması için etkilidir. Kış aylarında haftada 2-3 defa balık tüketmek ideal bir beslenme yolu olacaktır.

6. PORTAKAL

C vitamini deyince akla ilk gelen besin olan portakal, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için en etkili besinlerdendir.

7. KARA LAHANA

A, C, K vitaminleri yönünden zengin olan kara lahana, kalsiyum ve magnezyum barındırmaktadır. Antioksidan ve kuarsetin yönünden zengin olan kara lahana, bağışıklık sistemimiz için önemli bir besindir. Kış aylarında, haftada 1-2 defa kara lahana tüketmek bağışıklığımız için güçlendirici etki gösterecektir.

8.YUMURTA

Protein yönünden zengin olan yumurta, bağışıklık sistemi için önemlidir. Proteinin yanı sıra, B, A vitaminleri, çinko, folik asit, demir bakımından da zengin olan yumurta, bağışıklık sistemi için destekleyici etki göstermektedir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler