Kışa hazırlık: Konserve yapımı Kışa hazırlık: Konserve yapımı

Kışa hazırlık: Konserve yapımı

Günlük koşturmaca ve yoğunluktan dolayı maalesef taze yiyecek yetiştirmek konusunda iyi değiliz. Hatta yetiştirmek bir kenara dursun satın almak bile zaman zaman zor gelebiliyor. Bu noktada annelerimizin yaptığı konservelenmiş yiyecekler imdadımıza yetişiyor.

Zamanında hazırlanmış konserve yemek hazırlama esnasında bizlere oldukça kolaylık sağlar. Ancak bazıları konserve hazırlamanın zorlu bir süreç olduğu düşünür. Aslında hiç de öyle değil. Sizin için konserve hazırlamanın inceliklerini derledik.

KONSERVE NEDİR?

Mevsiminde sebzeleri veya meyveleri toplayıp, haşlayıp, kavanozlarda kaynatma işine konserve denir. Konservenin içi hava almadığı için uzun süre kullanılabilir.

KONSERVE NE ZAMAN YAPILIR?

Aslında konserve yılın her mevsimi yapılabilir. Ancak daha çok her dönemde yemeyi arzu ettiğimiz domates fasulye patlıcan gibi yaz sebzelerini konservelediğimiz için, bu uğraş yaz mevsimi ile özdeşleşmiştir.

KONSERVE YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle konservesini yapacağınız sebzelerin tam mevsiminde olması çok önemli. Bu sayede tadı havasız ortamda vakumlamış oluyorsunuz. Kavanoz ve kapakların birbiri ile uyumlu olması çok önemli. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakıldığında kapakları kontrol etmeyi unutmayın. Sonrası için ise konserveler serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmesi oldukça önemli.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler