Kitap Okuma İsteğinizi Artıracak 10 Kütüphane Kitap Okuma İsteğinizi Artıracak 10 Kütüphane

Kitap Okuma İsteğinizi Artıracak 10 Kütüphane

Kitap okumak sıkıcı mı geliyor? Kitap okuma isteğinizi artıracak kütüphanelerle kitap okumak sıkıcı olmaktan çıkacak; en büyük hobiniz haline gelecek.

1.ABD / NEW YORK HALK KÜTÜPHANESİ

Devasa salonları, muazzam duvar süsleri ve ihtişamlı mimarisi ile ziyaretçilerini büyüleyen New York Halk Kütüphanesi, "Stephen A. Schwarzman Binası" olarak da biliniyor. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz kütüphane, okuma aşkınızı alevlendirecek.

2.MISIR / BİBLİOTHECA

Dünyanın en eski kütüphanesi unvanına sahip olan ve 1600 sene önce yıkılan İskenderiye kütüphanesinin anısına yapılan Bibliotheca Alexandrina, aslının olduğu gibi bugün de akademik araştırmalar için kullanılmaktadır. 2002'de inşa edilen geniş okuma salonu ile çok sayıda kişiye aynı anda hizmet veriyor.

3.JAPONYA / MUSASHİNO GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ

Musashino Güzel Sanatlar Üniversitesi Kütüphanesinin mimarı Japon mimar Sou Fujimoto'dur. 26,900 metrekare alana sahip olan kütüphane, bir kitap ormanı gibidir. Zen tarzı sade bir görünümü olan kütüphanede, aynı zamanda bir de sanat merkezi vardır.

4.ALMANYA / STUTTGART ŞEHİR KÜTÜPHANESİ

Stuttgart Şehir Kütüphanesi, dışarıdan bakıldığında bir küpü andırmaktadır. İçine girdiğiniz zaman ise bembeyaz bir ortamla karşılaşacaksınız. Şehrin kültürel buluşma noktası olan Stuttgart Şehir Kütüphanesi, birçok sanat ve kültür etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

5.İNGİLTERE / BODLEİAN KÜTÜPHANESİ

Harry Potter filmindeki Hogwarts Kütüphanesini andıran Oxford Üniversitesi kampüsü içinde yer almaktadır. Pek çok Nobel ödüllü bilim insanı ve usta şahsiyetlere tanıklık yapan Bodleian Kütüphanesi, tarihin izlerini duvarlarında taşımaktadır.

6.İRLANDA / TARİHİ TRİNİTY COLLEGE KÜTÜPHANESİ

William Sheaspere, OScar Wilde ve Lord Byron gibi pek çok usta edebiyatçıya kapılarını açan Tarihi Trinity College Kütüphanesi, "Tarihi Trinity College Kütüphanesi" bölümü ile ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. Uzun odaya girdiğinizde kendinizi bir film sahnesinde gibi hissedeceksiniz. Zengin kitap kaynağına sahip olan kütüphane, 1801'den bu yana İngiltere ve İrlanda'da basılan kitapların bir kopyasını bulundurma hakkına sahip.

7.HİNDİSTAN / CONNEMRA HALK KÜTÜPHANESİ

Geleneksel Hint mimarisi ve İngiliz koloniyal mimarisi izlerini taşıyan Connemara Halk Kütüphanesi, Chennai şehrinin kültür sanat merkezidir. Her gün ziyarete açık olan kütüphane, kitapların yanında süreli yayınları da ziyaretçilerine sunuyor.

8.ÇEK CUMHURİYETİ / CLEMENTİNUM

Muazzam bir dizayna sahip olan Clementinum, içinde yer alan freskler ve yerkürelerle sizi zamanda yolculuğa çıkarıyor. Barok tarzı mimariye sahip kütüphane, 1600'lü yıllarda inşa edilmiş. İlk günkü halini koruyan kütüphanede masalsı bir yolculuk yapabilirsiniz.

9.DANİMARKA / KRALİYET KÜTÜPHANESİ

Modern mimarisi ile dikkat çeken Kraliyet Kütüphanesi, mimari özelliklerinden dolayı halk arasında "siyah elmas" olarak biliniyor. 1999 yılında tamamlanan kütüphane, neo-modern mimari özelliklere sahiptir.

10.ABD / SENATO KÜTÜPHANESİ

Senato binası içinde yer alan Senato Kütüphanesi, 1841'de yaşanan yangından sonra yeniden inşa edilmiştir. İçinde bulunan Yunan tanrıçası mozaiği ve Gutenberg incilinin 42 kopyasından birisini bulundurması ile nadide eserlere sahiptir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler