Kıyafetlerin Ömrünü Uzatan Yöntemler Kıyafetlerin Ömrünü Uzatan Yöntemler

Kıyafetlerin Ömrünü Uzatan Yöntemler

Küçük detaylara dikkat ederek kıyafetlerinizin ömrünü uzatabilir; ekonomik olarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Satın aldığınız kıyafetler kısa sürede yıpranır ve kullanılmaz hale gelebilir. Elbiselerinizin ömrünü uzatan yöntemlerle kıyafetlerinizi hem uzun ömürlü kullanabilir hem de tasarruf yapabilirsiniz.

ÇAMAŞIRLARIN KİR ORANI

Aşırı kirli çamaşırlar, az kirli çamaşırlardan ayrı yıkanmalıdır. Buna dikkat etmezseniz kıyafetlerde sararma ve renk değişimleri olabilir.

TERS YÜZ EDİLEN KIYAFETLER

Yünlü ve pamuklu kıyafetleri ters yüz ederek yıkamayın. Bu hata, sürtünmeye nedeniyle çamaşırların yüzeyinde çıkması zor tüylerin kalmasına neden olabilir.

VAKUM TORBASI KULLANIM SÜRESİ

Vakum torbaları belirli sürelerde çamaşırları muhafaza etmek için idealdir. Ancak uzun süre kullanmak şeklinin ve özelliklerinin bozulmasına yol açabilir.

KIYAFETLERİ KİRLİ SAKLAMAK

Kıyafetlerin kirli şekilde muhafaza edilmesi bakteri oluşumu ve parazitlerin çoğalması gibi sorunlara neden olur. Özellikle spor kıyafetlerde bu konuya dikkat edilmeli; kirliler hemen yıkanmalıdır.

TER LEKELİ ELBİSELERİN TEMİZLİĞİ

Ter lekeleri kıyafetlerin ömrünü en hızlı kısaltan sebeplerdendir. Koltuk altı pedi kullanarak kıyafette ter izi oluşmasını engelleyebilirsiniz. Pamuklu astarı, kıyafetin koltuk altı bölgesine astar olarak uygularsanız kıyafetinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

YÜN VE TRİKOLAR

Esnek malzemelerle üretilen giysilerin asılarak değil serilerek kurutulması gerekir.

GÖMLEKLER

Gömlekleri kurutmak için ahşap askı kullanmalısınız. Bu, gömleklerin şeklinin bozulmasını engeller.

SU SICAKLIĞI

Soğuk suyu sadece az kirli çamaşırlarda tercih edin. Deterjanların sıcak ve ılık suda etkili olduğunu unutmayın.

MAYOLARIN KURUTULMASI

Mayolar ısıya karşı dayanıksızdır. Bu yüzden mayoların peteklerde ve kurutucularda kurutulması yanlıştır. Mayoları ısı olmayan ortamlarda kurutmak doğru olacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler