Kon Mari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulun

Kon Mari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulun

Eviniz iyice dağınık ve içinden çıkılmaz bir hale geldiyse "Kon Mari" metodunu uygulayarak evinize ve hayatınıza bir çekidüzen verebilirsiniz.

Temelini Feng Sui felsefesinden alan Kon Mari metodu, adını Marie Kondo'dan almıştır. Ev düzenleme uzmanı Marie Kondo, dağınıklıktan kurtulmanız için atmanız gerekenleri adım adım açıklıyor.

KON MARİ METODU NASIL UYGULANIR?

Fazlalıklardan kurtulun: Kon Mari metodunda ilk adım düzenleme değil; fazlalıklardan kurtulmaktır. Kullanmadığınız ya da alternatifi olan eşyalardan kurutularak evinizdeki eşya yükünü hafifletin.

İşlem sırası: Evinizi düzenlerken işlem basamakları oluşturun. Düzenlemeye kıyafetlerle başlayın. Sonra kitaplar ve kağıtlar, daha sonra kırtasiye malzemeleri. Evinizdeki eşyaları kategorilere ayrın ve işlem sırasına koyun.

Tüm eşyaları elden geçirin: Evinizdeki gereksiz ya da alternatifi olduğunu düşündüğünüz eşyadan ayrılmakta zorlanıyorsanız "Bu eşya beni mutlu ediyor mu" sorusunu kendinize sorun. Eşyanın değeri ya da işlevi değil sizi mutlu edip etmediğini kriter alarak o eşya hakkında karar verin.

Kısa sürede bitirin: Kon Mari metodunda evinizi uzun bir sürece yayarak değil başlayıp bitirerek düzenleme yapmalısınız.

Konum olarak değil tür olarak tasnif yapın: Eşyalarınızı elerken dolap dolap ya da oda oda değil, eşyaların türlerine göre kategori oluşturun. Bütün pantolonları bir araya toplayın ve "Bu pantolon beni mutlu ediyor mu" sorusunu sorun. Alacağınız cevaba göre hareket edin.

Kon Mari metodunu uygulayarak evinizi daha yaşanabilir ve huzurlu bir ortama döndüreceksiniz. Fazlalıklardan kurtulduğunuzda "Bunu neden daha önce yapmadım" diyeceksiniz.

Önerilen Haberler