Küçük çocukların televizyon alışkanlığı nasıl olmalı?

Küçük çocukların televizyon alışkanlığı nasıl olmalı?

Günümüzde çocuklar çok erken yaşta televizyon ve tablet ile tanışıyorlar. Bu durum gelişme çağındaki minikler için oldukça tehlikeli durumlara sebebiyet verebiliyor.

Bu çocukların ileri yaşlarında, vakit geçirmeleri için ellerine tutuşturulan elektronik cihazlar yüzünden sosyal yetersizlik, görme bozuklukları ve özgüven eksikliği gibi fiziksel ve psikolojik birçok sorun yaşaması oldukça muhtemel. İşte bu noktada, sizin çocuklarınız için alacağınız önlemler devreye giriyor.

TELEVİZYON İÇİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ SAATİ OLSUN

Çocuklarınız için televizyonun başlangıç ve bitiş saatini belirleyin. Karşılıklı yapacağınız küçük bir anlaşma ile bu durumu çocuğunuzun zihninde resmiyete dökebilirsiniz. Çocuğunuzu kırmadan belirleyeceğiniz net sınırlar size oldukça yardımcı olacaktır.

TAMAMEN YASAK KOYMAK YERİNE ALTERNATİF ÖNERİN

Eğer çocuğunuz televizyon konusunda ısrarcı davranıyorsa onunla uzlaşma yoluna gidin ve çeşitli alternatifler önerin. Örneğin birlikte etkinlikler yapmak ya da ona güzel kitaplar hediye etmek en etkili yollardandır.

ONA MODEL OLUN

Çocuklar anne ve babalarını taklit ederler. Hal böyle olunca siz ne yaparsanız çocuklarınızın da aynısını yapması kaçınılmaz olacaktır. Ona rol model olun ve siz de elinizde televizyon kumandası ile yapışık gezmeyin. Farklı meşgalelerle uğraşıp, iş sonrası eve gidildiğinde tek aktivitenin televizyona ya da tablete gömülmek olmadığını ona gösterin.

KONTROL SİZDE OLSUN

Çocuğunuzun televizyon ve tablet ile haşır neşir olduğu anlarda kontrol hep sizde olsun. Tabii ki ona istediği programları seçme şansı tanıyın ancak her zaman gözünüz üzerinde olsun. Çocuğunuzun internetin büyük ama bir o kadar da sakıncalı dünyasında kaybolmasına izin vermeyin.

ONU BİLGİLENDİRİN

Risk her zaman vardır. Çocuklarınızın, internetin karmaşık dünyasında kaybolmaması için onları, başlarına gelebilecek her türlü tehlikeye karşı bilgilendirin. Çocuklar; internet zorbalığı, akran eşitsizliği, gizlilik gibi konulardan haberdar olurlarsa, başlarına böyle bir durum geldiğinde utanıp sıkılmak yerine anında size danışabilirler.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.