Kumaşı Makasla Düzgün Kesmenin Püf Noktası

Kumaşı Makasla Düzgün Kesmenin Püf Noktası

"İki ölç, bir biç" atasözünde olduğu gibi bir hamleyi yapmadan önce doğru şekilde hesap yapmak gerekiyor. Kumaş keserken de öncelikle doğru yöntemi belirlemeli, sonra kumaş kesilmelidir.

Kumaşı yanlış ya da biçimsiz keserek bir çuval inciri berbat etmek istemezsiniz değil mi? Kumaş keserken kumaş çizgisine dikkat ederek kusursuz bir kumaş kesimi yapabilirsiniz.

KUMAŞ ÇİZGİSİNE DİKKAT EDİN

Kumaş çizgisi: Kumaştaki ipliklerin yönünü ifade eden kumaşçizgisi, boylamasına (kumaş kenarına dik gelir) ya da enlemesine (kumaş kenarına paralel gider) devam etmektedir.

Boylamasına olan çizgiler enlemesine olan çizgilere göre daha dayanıklıdır. Genellikle boylamasına olan çizgiler kumaşın üzerine işaretlenir. Kumaşı keserken oku boylamasına olan çizgiye dik giden iplik yönünde yerleştirin. Bu açıya dikkat ederek kumaş kesimi yaptığınızda, tasarım tamamlandığında kumaş üzerinde herhangi bir deformasyon izi olmayacaktır.

Kumaş üzerinde kumaş çizgisi bulunmuyorsa öncelikle manuel olarak kumaş çizgisini düzgünlüğünü kontrol etmelisiniz. Kumaşı boyuna katlayın. Kumaşı boyuna katladığınızda kumaş düz duruyorsa ve kenarlar katlandığında paralel duruyorsa kumaş düzgündür. Eğer kat çizgileri büzüşerek bozuluyorsa düzeltme işlemi yapmalısınız. Bunun için öncelikle kumaşın kenarından küçük bir parça çıtlatın. Parmaklarınızla kumaşın diğer tarafına doğru iplik çekin. Sonra çekilmiş iplik boyunca keskin makasla kumaşı kesin. İpliği tekrar yakalayıp diğer kumaş kenarına ulaşana kadar ipliği çekerek makasla kesmeye devam edin. Bu şekilde düzgün kenarı olan bir kumaşa sahip olacaksınız.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.