Kurban Bayramı

Kurban Bayramı'nın anlamı ve önemi

Küskünlerin barıştığı, ikramların yapıldığı, Allah rızası için kurbanların kesildiği Kurban Bayramı, 11 Ağustos Pazar günü tüm İslam alemince idrak edilecek.

Kurban Bayramı müminler, her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ve oğlu İsmâil'in Yüce Allah'ın emrine itaat etme sınavında verdikleri başarılı sınavın hatırasını tazeler. Kurban kesimi ve elde edilen etin ihtiyaç sahipleriyle paylaşımı da bayram sevincini katbekat artırarak müminler arasında birlik beraberlik duygusunu güçlendirir.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı 11 Ağustos Pazar günü idrak edilecek.

Kurban Bayramı'nın idrak edileceği günler:

Kurban Bayramı Arifesi: 10 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 1.Gün: 11 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı 2.Gün: 12 Ağustos Pazartesi

Kurban Bayramı 3.Gün: 13 Ağustos Salı

Kurban Bayramı 4.Gün: 14 Ağustos Çarşamba

KİMLER KURBAN KESEBİLİR?

İslam dini belirli şartları taşıyan kişileri kurban kesmekle yükümlü kılmıştır. Kurban kesecek kişilerin taşıması gereken şartlar:

1. Müslüman olmak.

2. Belirli bir malî güce sahip bulunmak.

3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak.

4. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.

KURBAN BAYRAMI'NI ANLAMI

Kurban, kelime anlamı olarak "yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey" manasına gelir. Kurban, dini terim olarak ise "ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan" manasına gelir. Kurban, Kuran-ı Kerim'de farklı şekillerde geçer.

"De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir." (En' âm 6/162)

"Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz vakit kim hac günlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir. Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun. Biliniz ki Allah'ın vereceği ceza ağırdır." (Bakara 2/196)

"Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes." (Kevser 108/2)

"Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik." (Sâffât 37/107)

Kuran'ın farklı birçok yerinde kurban ile ilgi ayetler vardır.

KURBAN BAYRAMININ ÖNEMİ

Kurban Bayramı ibadet olması yanında aile ve komşuluk bağlarını kuvvetlendiren özel bir dönemdir. Kurban Bayram'ında küsler barışır, paylaşım artar, aile, komşu ziyaretleri sıklaşır,ihtiyaç sahipleri ile paylaşımlar manevi bir ortam oluşur.

Önerilen Haberler