Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi 5 Yer

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi 5 Yer

Dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi ile oluşan büyüleyici kuzey ışıkları manzaralarını çıplak gözle görmek için Kuzey Kutbuna yakın konumlarda olmanız gerekiyor.

Kasım-Şubat dönemi içinde kendini gösteren muazzam doğa fenomeni, bazen soluk bir kırmızı, bazen de yeşilimsi tonlarda gökyüzünde süzülüyor. Büyüleyici kuzey ışıkları manzaraları görebileceğiniz en iyi rotalarda doğanın gücüne şahitlik edeceksiniz.

1.SVALBARD / NORVEÇ

74. ve 81. paralellerde bulunan Svalbard, Kasım ve Şubat ayları arasında ziyaretçilerine kuzey ışıkları manzaraları sunuyor. Muazzam doğa olayını görme şansını artırmak için daha yüksek noktalara çıkmanız gerekiyor. Eğer hiç gün ışığı almayan "polar gece" dışındaki zamanlarda Svalbard'a gelirseniz, sadece kuzey ışıkları manzaraları değil aynı zamanda ren geyiği, kutup ayıları ve morslar da görebilirsiniz.

2.KAKSLAUTTANEN / FİNLANDİYA

Kakslauttanen'de camdan yapılmış özel Eskimo evlerinden kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz. Eskimo evinde odun ateşi eşliğinde özel doğa olayını izlerken aynı zamanda Fin hamamı keyfini yaşamak size kendinizi çok özel hissettirecek. Olur da kuzey ışıklarını göremezseniz üzülmeyin. Ren geyiklerini görmek ve Urho Doğal Parkı gezisi unutulmaz bir anı olarak anılarınızdaki yerini alacak.

3.REYKJAVİK / İZLANDA

Reykjavik, kuzey ışıklarını görebileceğiniz en bütçe dostu lokasyonlardan biri olması ile öne çıkıyor. Reykjavik'te kuzey ışıklarını gözlemlemek dışında doğal kaplıca olan mavi lagünde ziyaret edebilirsiniz. Game of Thrones'un en özel sahnelerini çekildiği yerlerin bulunduğu bölgede çok sayıda tatil seçeneğine sahipsiniz.

4.KANADA'NIN KUZEY BÖLGELERİ

Kanada'nın kuzey bölgeleri, kuzey ışıkları avcıları için çok sayıda rota sunuyor. Kuzey Işıkları, Kanada'nın Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri, Newfoundland, Nova Scotia, Yukon ve İngiliz Kolombiyası gibi bölgelerinden gözlemlenebilir. Tatilinize alternatif seçenekler istiyorsanız kayak ve farklı kar aktiviteleri yapabilirsiniz.

5.JUKKASJARVİ / İSVEÇ

Kiruna Bölgesi'nde bulunan Jukkasjärvi köyü, kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en keyifli rotalardan biri olarak öne çıkıyor. Özel gece turları ile kuzeyışıklarını görüntüleme için etkinlikler düzenleniyor. Bu seçeneğe alternatif olarakEsrange Uzay Merkezindebol yıldızlı bir gökyüzü seyri keyif yaşayabilirsiniz. Buz oteli ve alternatif konaklama seçenekleri ile kendinizi bir Eskimo gibi hissedeceksiniz.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.