Limon kabuğunun inanılmaz faydaları

Limon kabuğunun inanılmaz faydaları

C vitamini başta olmak üzere pek çok faydalı içeriğe sahip olan limon, yenebilir kısmıyla olduğu kadar kabuğuyla faydalı bir besindir.

Soyup çöpe attığınız limon kabuklarının faydalarını öğrendiğinizde ne kadar yanlış yaptığınız anlayacaksınız. Çünkü limon kabukları da sağlığınız için çok faydalı içeriklere sahip.

DİŞ ETLERİ İÇİN FAYDALI

Limonun içinde olduğu gibi kabuğunda da C vitamini var. Bu yönü ile limon kabuğu diş etlerini güçlendirici özelliğe sahiptir. Skorbüt hastalığına karşı limon kabuğunu kullanabilirsiniz.

KARACİĞER YAĞLANMASINA ÖNLEM

Limon kabuğunda bulunan pektin, esansiyel yağlar ve PMF içerikleri karaciğer yağlanmasını azaltarak sağlığınıza olumlu etki ediyor.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI

Limon kabuğunda lif bulunur. Lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığınız koruyan limon kabuğu, pektin içeriği sayesinde de kabızlığı önler.

KANSERE KARŞI

Limonen ve salvestrol Q10 içeriği sayesinde kanserle savaşan limon kabuğu, mide, ağzı ve boğaz kanserinde yüzde 50'ye varan oranlarda azalma sağlıyor.

DAMAR SAĞLIĞI

Hesperidin ve naringin gibi flavonoidler içeren limon kabuğu damar sağlığını korur. C vitamini sayesinde de koroner arter hastalığına karşı tedbir oluşturur.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler