Mahlebin Bilinmeyen Faydaları

Mahlebin Bilinmeyen Faydaları

Mis gibi kokusuyla hamur işlerine aroma kazandıran mahlebin faydaları saymakla bitmiyor.

Türkiye'de geniş bir yetişme alanı olmasına rağmen çok fazla tanınmayan mahlep, faydaları öğrenildikçe kullanımı ve tanınırlığı yavaş yavaş artıyor.

MAHLEP NEDİR?

Yabani kiraz, taş kirazı, idris, keniro, merem, endulus, kokulu kiraz ve melem gibi değişik isimlerle bilinen mahlep, kozmetik, unlu mamüller ve tıp gibi değişik alanlarda kullanılıyor. Kurutulduktan sonra çekirdeği kırılıp iç tohumu çıkarılır. Bu tohumdan un şeklinde mamul elde edilir ve tüketilir.

Zengin içerik: Mahlep tohumunda protein, kumarin ve sabit yağlar bulunur. Mahlep, özel içeriği sayesinde pek çok hastalık ve soruna çözüm olmaktadır.

Sindirim sistemine iyi geliyor: Mahlep, sindirim sistemine iyi gelmektedir. Bağırsakları çalıştıran mahlep, bu özelliğinden dolayı aynı zamanda zayıflamaya da yardım eder. Mahlebin sindirime yardımcı olması, kolon kanserine karşı önlem olmaktadır.

Rahatlatır: Solunum darlığı ve astım gibi sorunlara karşı da etkili olan mahlep, balgamı söker ve balgam birikimini engeller.

Kan şekerini dengeler: Kan şekerini dengelediği için kan şekerinin hızlı şekilde yükselmesini engeller. Bu yönü ile şeker hastalıklarına iyi gelir.

Bağışıklığı kuvvetlendirir: Bağışıklığı kuvvetlendirme etkisi olan mahlep, buna bağlı olarak hastalıklara karşı koruma sağlar. Mahlep bu özelliklerinin yanında karın ağrılarını ve karın şişliklerini gidermede etkilidir.

Kemik gelişimi: Mahlepte kalsiyum vardır. Kalsiyum içeriği sayesinde kemik gelişimini destekler.

Önerilen Haberler