Makyaja Yeni Başlayanlara Öneriler

Makyaja Yeni Başlayanlara Öneriler

Makyaj yapmaya yeni başlayanlardansanız mükemmel bir makyaj için bu kurallara dikkat edebilirsiniz.

İlk İş Olarak Cilt Alt Tonunuzu Belirleyin!

Cilt alt tonunuzu öğrenmek, renginize uyan ton ve renkleri fark etmenize büyük ölçüde yardımcı olacak. Elbette cildinize uyan renklerle makyaj yapmak da daha iyi görünmenize sebep olacaktır...

Peki Cilt Alt Tonu Nedir?

Sahip olduğumuz cilt alt tonu, saç renginden makyaja kendimize yakışan renkleri bulmamızı sağlar. Kendimize yakıştırmadığımız renkler, cilt alt tonumuzla gerçekte uyuşmayan renklerdir. Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere 3'e ayrılır. Nötr en az rastlanan türüdür, bu sebeple cilt alt tonu genellikle sıcak veya soğuk olarak tanımlanır.

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt alt tonunuzu belirlemek için pek çok yöntem bulunmakla birlikte damar testi en geçerli yöntem sayılır.

Gün ışığında bileğinizdeki damarlarınızı kontrol ediyorsunuz; damarlarınız mavi görünüyorsa soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak alt tona sahip olduğunuz anlamına geliyor. Hem yeşil, hem maviyse de nötr alt tonu demektir.

Sahip olduğunuz alt tona uyan renkler ise sizin giyiminizde, saçınızda, dış görünüşünüzü etkileyen pek çok faktörde yararlanabileceğiniz renkler olacak.

Her Zaman Doğal Görünen Makyajlardan Yana Olun

Doğal güzelliğinizi ortaya çıkaracak minik rötuşlar günlük makyajınızı oluştursun. -insanları, sizi makyajsız gördüklerinde ''Hasta mısın?'' diye sordurtacak şekilde makyajlı halinize alıştırmayın.

Nemlendirici

Yeterince nemlenmemiş, düzgün bakılmamış cilde makyaj yapmak buruşuk kağıda resim yapmaya benzer. Bu yüzden öncelikle cilt tipinizi (kuru, karma ya da yağlı cilt) kavrayın. Sonra da yaşınıza uygun güzel bir nemlendiriciye yatırım yapmanız gerekir.

Fondöten

Fondöten seçerken cilt tonunuzu göz önünde bulundurmak size yardım edecektir. Cilt tonundan koyu veya açık fondöten kullanmak sık yapılan hatalardandır. Bunun nedeni fondöteni denerken bilekte, el üstünde denenmesidir. Ürünü satın alırken yüzünüzde deneyemiyorsanız boynunuzda deneyip en yakın sonucu elde edebilirsiniz.

Fondöten uygulamak için yardımcı araçlar (fondöten fırçası ve süngeri gibi) bulunmaktadır. Bunlar yerine elle uygulama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Fondöteni/BB kremi yüzünüzün yanı sıra boyun bölgesine de uygulayarak daha başarılı bir görüntü elde edebilirsiniz. Böylece boyun bölgesi ile yüz arasında ton farkı olmayacak ve makyajınız daha doğal görünecektir.

Ruj

En kurtarıcı makyaj malzemesi olan ruj, kadınların hatta erkeklerin yüzyıllardır güzelleşmek için kullandıkları bir parça. Bu nedenle makyajınızın vazgeçilmezi olmaya aday. Tabii ki en önemli nokta rujun cilt tonunuza uygun bir renkte olması. Ancak koyu renkli, sürmesi ustalık isteyen rujlar şu an için raflarda bekleyebilir.

Beyaz tenliyseniz; şeftali, turuncu, pembe, kırmızı, bordo rujları

Sarışınsanız; şeftali, pembe, kırmızı, bordo rujları

Esmer tenliyseniz; şeftali, kahverengi rujları tercih edebilirsiniz.

Maskara

Asırlık bir tarihi olan ve kadınların en çok kullandığı makyaj malzemelerinden biri olan maskara makyajın olmazsa olmaz parçalarındandır. Gayet uygun fiyatlı ve işe yarayan ürünleri piyasada kolaylıkla bulmak mümkün.

Bir Adet Kirpik Kıvırıcı Edinin

Eğer kirpiklerinizi dolgun ve kıvrık göstermek istiyorsanız mutlaka elinizin altında olması gereken parçalardan biri de kirpik kıvırıcı. Maskara kullanmadığınız, daha doğal görünmek istediğiniz zamanlarda günü kirpik kıvırıcıyla kurtarmak işten bile değil. Üstelik akan, boyalı bir yapısı olmadığı için de çok kolay uygulayabileceğiniz bir alet.

Far Kullanımı

Far, göz makyajında çok büyük bir gereklilik olmamakla birlikte eğer kullanmak istiyorsanız, doğal renkleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Göz kapağında bir bütün halinde olduğu takdirde çok kötü bir görünüm oluşacağından farı çok iyi dağıtmanız gerekir. Ayrıca geçiş renklerinin çok keskin olmamasına dikkat edin. Farı göz kapağına yaymak için ise uygun bir karıştırma fırçası almanız iyi olacaktır.

Makyaj Fırçaları

Makyajın doğru bir biçimde uygulanması için en önemli etken olan makyaj fırçalarını kullanmayı iyi bilmelisiniz. Hangi fırçanın ne işe yaradığını bilmeli, ona göre uygulamalısınız. En başta sadece en gerekli fırçaları almanız yeterli olur.

Bir far karıştırma fırçası, düz bir far fırçası, allık ve pudra fırçası başta işinizi görecektir. Fondöten ve BB krem için de makyaj süngeri tercih edebilirsiniz.

Allık

Makyajın olmazsa olmazlarından biri de allık. Bronzer ve aydınlatıcı kullanmak, yeni başlayan biri için çok elzem sayılmaz. Şeftali ya da açık pembe tonlarda bir allıkla makyajını tamamlamanız da risksiz olacaktır.

Göz Makyajı

İlk etapta eyeliner sürmek sizi epeyce zorlar, bu nedenle göz makyajına kalemle başlamak tavsiye edilen önemli noktalardan biri.

Mükemmel eyeliner hemen elde edilmez, bol bol pratik yapın.

Bol Bol Pratik Yapın

Evde istediğiniz her şeyi, istediğiniz şekilde sürmekte, denemekte özgürsünüz.

Bu hem el becerinizi geliştirecek hem de yüzünüzü tanımanızı sağlayacak.

Üstelik size yakışan ve yakışmayan makyajları da kolaylıkla ayırt etmenizi sağlayacak.

Kaynak:
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.